Sport i Zdrowie

OPOCZYŃSCY SZACHIŚCI

Opublikowano dn. 04.12.2019
Autor: OPOCZNO


Uczą logicznego i obiektywnego myślenia, kształcą takie cechy jak cierpliwość, opanowanie, poczucie odpowiedzialności za własne decyzje, uczą, by nie lekceważyć żadnego przeciwnika - szachy, bo o nich mowa, przechodzą swoisty renesans i zyskują na popularności nie tylko wśród dorosłych, ale też dzieci.

Uczą logicznego i obiektywnego myślenia, kształcą takie cechy jak cierpliwość, opanowanie, poczucie odpowiedzialności za własne decyzje, uczą, by nie lekceważyć żadnego przeciwnika - szachy, bo o nich mowa, przechodzą swoisty renesans i zyskują na popularności nie tylko wśród dorosłych, ale też dzieci.
Szachy to rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy. Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznaje szachy za dyscyplinę sportu. Szach jest groźbą zbicia króla, która musi być zażegnana przez przeciwnika w następnym posunięciu (króla nie można zbić). Mat, czyli postawienie króla przeciwnika w szachu, przed którym nie ma obrony, kończy partię i oznacza zwycięstwo gracza, którego bierka matuje króla przeciwnika.

Do niedawna w niektórych szkołach prywatnych szachy były przedmiotem obowiązkowym, w innych znajdują się wśród oferty zajęć dodatkowych. Do tego grona dołączyły niedawno również szkoły publiczne - od 1 września tego roku w szkołach podstawowych wprowadzona została nowa podstawa programowa, w której elementy gry w szachy mają stanowić część edukacji matematycznej dla dzieci  z klas 1-3. Arcymistrza Garii Kasparow powiedział, że "Szachy to narzędzie, które poprawia umiejętność nabywania wiedzy przez dzieci. Ta gra może się stać dobrą podstawą do tego, by sprawniej realizować wymogi nowoczesnego programu edukacji."

Za kolebkę szachów uznawane są Indie. Według źródeł pisanych gra ta była już znana w Persji na dworze szacha Chosrowa I Anoszirwana w latach 70. Na ziemie polskie trafiły na kilka sposobów: z Czech, poprzez morskie szlaki handlowe oraz z Rusi Kijowskiej. O kultowym wymiarze gry szachowej informuje komediowy poemat Szachy Jana Kochanowskiego odkrywający charakterystyczne dla Polski nazwy i interpretacje figur szachowych. Zgodnie z Kochanowskim była to gra królewska, choć uwielbiali ją też szlachcice i mieszczanie. W epoce Odrodzenia nastąpił „złoty okres” szachów, szczególnie w Hiszpanii i Włoszech, swój rozkwit osiągając na przełomie XVI i XVII wieku.

Szachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Kształcą te cechy charakteru, które prowadzą do zwycięstwa nie tylko na zawodach sportowych, ale i w życiu. Wyrabiają umiejętność panowania nad sobą, kształcą wytrwałość, poczucie odpowiedzialności za własne decyzje, uczą myśleć obiektywnie      i nie lekceważyć żadnego przeciwnika. Młody szachista staje się bardziej cierpliwy, wytrwały i w pełni panuje nad sobą. Szachy uczą go pokory: adept wie, że nie wszystkie jego decyzje są słuszne. Nauka gry w szachy wpływa na lepszy rozwój logicznego myślenia dzieci, a przez to ułatwia rozumienie treści matematycznych. Takie m. in. cechy prezentują nasi opoczyńscy szachiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Opocznie, którzy zajęli I miejsce w Szkolnych Igrzyskach Sportowych Szkół Miejskich.

W kategorii rocznik 2007 i młodsi szkołę reprezentowali: Julia Kochanowska, Franciszek Surma, Jakub Orłowski i Mateusz Cabaj.

W kategorii rocznik 2005 – 2006 wystąpili: Jagoda Kmita, Kacper Konecki, Jakub Cichawa i Paweł Lasota. Opiekunem obu drużyn była Pani Halina Sosnowska.

Zwycięzcy awansowali do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w Zgierzu. Życzymy powodzenia     i trzymamy mocno kciuki.

Nagrody dla zwycięzców ufundował Pan Dariusz Kosno Burmistrz Opoczna. Koordynatorem zawodów jest Wydział Sportu i Rekreacji działający przy Urzędzie Miejskim.

Liczba wyświetleń: 2964

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

PTTK Opoczno

 

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Sport i Rekreacja Gmina Opoczno

Relacje z wydarzeń