Zawarte między Opocznem a miastami porozumienia określają zasady współpracy, wzajemnej wymiany doświadczeń, spostrzeżeń z pracy i działalności samorządowej, prowadzonej w interesie mieszkańców miast partnerskich.
Metody współpracy władz samorządowych Opoczna i zagranicznych miast partnerskich: wzajemne wizyty i pobyt przedstawicieli samorządowych, spotkania konsultacyjne i robocze, wymiana doświadczeń w różnych dziedzinach życia społecznego mieszkańców (np. w zakresie przedsiębiorczości, oświaty, wypoczynku, rekreacji, sportu, turystyki), propagowanie i promocja współpracy, przyjaźni i wspólnych osiągnięć w środkach masowego przekazu, zachęcanie instytucji kulturalno - oświatowych do wymiany informacji, organizowanie wymiany dzieci i młodzieży w ramach wycieczek krajoznawczych, wzajemna współpraca w organizowaniu imprez kulturalnych. Kontakty zagraniczne służą głębszemu poznaniu kultury, tradycji, zwyczajów i obyczajów oraz języka przez mieszkańców współpracujących miast.
Opočno - Czechy. Założone w 1069 roku w górach Orlickich nad Złotym Potokiem. Liczy 3309 obywateli. W XV wieku miejscowość otrzymała prawa miejskie (1471 otrzymała herb od króla czeskiego i węgierskiego Władysława Jagiellończyka). Dnia 2 maja 2002 roku zostalo podpisane porozumienie o rozwijaniu i kontynuowaniu wzajemnej współpracy miedzy miastami Opočno - Czechy i Opoczno - Polska.
Bytcza (Bytča) - Słowacja. Miasto leży w północno-zachodniej części Słowacji w dolinie rzeki Wag. Liczy 11,5 tysiąca mieszkańców. Bytča jest ośrodkiem powiatowym. Pierwsza pisemna wzmianka o Byczy pochodzi z pierwszej polowy XIII wieku konkretnie z 1234 roku. W 1378 roku Bycza uzyskała przywileje ziemskiego miasteczka. Nawiązanie wzajemnego partnerstwa i przyjaźni rozpoczęła wizyta burmistrza i radnych Opoczna w Bytczy w dniach 20-22 lipca 1998r. Porozumienie o rozwijaniu i kontynuowaniu wzajemnej współpracy miedzy Opocznem, a Bytczą zostało podpisane 23 czerwca 1999 roku. W maju 2007 roku podpisano następne porozumienie na lata 2007-2010, które to porozumienie jest okazaniem woli przedstawicieli miast w rozwijaniu i kontynuowaniu współpracy.
Jarocin - Polska. Jest miastem położonym w środkowo – południowej części województwa wielkopolskiego, na Wysoczyźnie Kaliskiej. Nazwa miasta pochodzi od staropolskiego imienia Jarota. Najwcześniejsza wzmianka historyczna o mieście datowana jest na XIII wieku. Najbardziej kojarzony jest z Festiwalem Muzyki Rockowej. Jarocin jest siedzibą gminy i powiatu. Umowa partnerska pomiędzy Gminą Jarocin a Gminą Opoczno została podpisana 9 listopada 2019 r.
Słowiańsk - Ukraina. Miasto w Donieckim Zagłębiu Węglowym, położone nad rzeką Kazennyj Toreć. Słowiańsk jest siedzibą administracyjna regionu słowiańskiego, ale jednak nie wchodząca w jego skład. Ośrodek wydobycia soli kamiennej, przemysłu chemicznego, maszynowego, materiałów budowlanych i spożywczego. List intencyjny o współpracy między miastami został podpisany 3 sierpnia 2018 r.
Zwiagel (dawniej Nowogród Wołyński) - Ukraina. Miasto w obwodzie żytomierskim, stolica regionu nowogrodzkiego, nad rzeką Słucz. W sierpniu 2018 r. podpisano list intencyjny określający cele współpracy między miastami.
Sunnfjord kommune
powrót