Kultura - aktualności

Wystawa o rotmistrzu Mieroszewskim

Opublikowano dn. 16.12.2024
Autor: UM Opoczno


16 grudnia w Muzeum Regionalnym w Opocznie miało miejsce otwarcie nowej wystawy czasowej „Henryk Mieroszewski na tle rodzącej się niepodległości w Opocznie”. Wystawę zorganizowaną z okazji setnej rocznicy śmierci Mieroszewskiego otworzył dyrektor Muzeum Adam Grabowski wraz z dr. Pawłem Budzińskim, który przedstawił sylwetkę rotmistrza i jego najważniejsze dokonania podczas pobytu i służby w Opocznie. Opowiedział także o najciekawszych eksponatach na wystawie.

W otwarciu wystawy udział wziął udział dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie Zdzisław Miękus, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie Jerzy Misiurski oraz młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie wraz z opiekunem, nauczycielem historii Krzysztofem Czajkowskim

Na ekspozycji znalazły się wyjątkowe, osobiste pamiątki po Henryku Mieroszewskim, pochodzące z prywatnej kolekcji dr. Pawła Budzińskiego z Opoczna. Można zobaczyć m.in. oryginalny zestaw podróżny rotmistrza, składający się z ośmiu elementów (chusteczka, metalowa tacka, kryształowa szklaneczka, pojemniczek na sól i pieprz oraz składany widelec i łyżeczka), chusteczkę Zofii Mieroszewskiej, którą żegnała męża idącego na wojnę czy białą, ślubną chusteczkę matki Henryka Mieroszewskiego. Wystawa została uzupełniona także licznymi eksponatami (fotografie, dokumenty) ze zbiorów Muzeum w Opocznie, Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiej Akademii Nauk, Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zbiorów rodzinnych.

Rotmistrz Henryk Mieroszewski (1867-1924) podczas I wojny światowej, w okresie od 25 sierpnia 1915 r. do 1917 r. pełnił funkcję komisarza rządowego Opoczna. Repolonizował miasto. Był inicjatorem wielu uroczystości patriotycznych m.in. obchodów rocznicy wybuchu powstania listopadowego i ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Miał udział w wielu  inicjatywach społecznych i kulturalnych. Przyczynił się do ożywienia nastrojów patriotycznych Opocznian. Dzięki jego działaniom nastąpił rozwój i rozbudowa infrastruktury miasta. Dbał o finanse i gospodarkę Opoczna w wojennym, trudnym czasie. W uznaniu jego zasług w 2017 r. nadano jego imię jednemu z rond w Opocznie.

 

źródło i zdjęcia: UM Opoczno

Liczba wyświetleń: 361

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Wydarzenia

Relacje z wydarzeń