Impreza miała na celu podtrzymywanie opoczyńskich tradycji poprzez prezentację charakterystycznych pieśni i przyśpiewek ludowych. Była również okazją do konfrontacji i wymiany doświadczeń z ułanami ze Stowarzyszenia Rawicz 43, co wzmocniło więzi kawaleryjskie. Dodatkowo, wydarzenie integrowało różne środowiska muzyczne oraz mieszkańców gminy Opoczno, sprzyjając wspólnej zabawie i budowaniu społeczności.
Wydarzenie rozpoczęło się występem grupy Swing Set Band z Piotrkowa Trybunalskiego, która zaprezentowała muzykę swingową i rozrywkową. Zespół jest mniejszym składem big bandu Kasztelania Swing Band, do którego należy Bartłomiej Gawron, kapelmistrz Orkiestry Miejskiej.
Następnie odbyła się licytacja prawdziwego wiejskiego chleba, upieczonego przez Halinę Biniek. Chleb ten, przygotowany na zakwasie żytniom z dodatkiem mąki pszennej z młyna w Grążowicach, pieczony tradycyjnie w piecu opalanym drewnem, cieszył się dużym zainteresowaniem.
Kolejnym punktem programu był występ zespołu śpiewaczego „Opoczyńskie Nuty”. Formacja ta skupia ludowe zespoły śpiewacze z gminy Opoczno i działa pod patronatem Miejskiego Domu Kultury w Opocznie. Zespół, mający charakter międzypokoleniowy, prezentuje folklor w autentycznej formie, opierając się na bezpośrednim przekazie, zapisie nutowym i nagraniach archiwalnych.
Jednym z najbardziej emocjonujących momentów wydarzenia było spotkanie z ułanami oraz pokaz szarży ułańskiej, które przyciągnęły wielu miłośników tradycji kawaleryjskich.
W trakcie wieczoru odbyła się również potańcówka na dechach z kapelą Bińków, w skład której wchodzą Kamilla Biniek, Halina Biniek i Zbigniew Więckowski. Uczestnicy mieli okazję bawić się przy tradycyjnej muzyce ludowej.
Dziewczęta mogły wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy wianek. Rywalizacja była zacięta, a laureatki konkursu otrzymały piękne nagrody, które były ukoronowaniem ich talentu i kreatywności.
Najważniejszą częścią imprezy był obrzęd świętojański, podczas którego odtworzono dawne zwyczaje przy charakterystycznych pieśniach i przyśpiewkach opoczyńskich.
Pokaz sygnalistów myśliwskich z grupy „Rabiec” z Piotrkowa Trybunalskiego również spotkał się z dużym zainteresowaniem.
Wielu emocji dostarczył konkurs szukania kwiatu paproci, skierowany do kawalerów, który stanowił jedną z atrakcji wieczoru.
Impreza zakończyła się tradycyjnym ogniskiem, przy którym uczestnicy mogli wspólnie świętować i integrować się.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i wspólną zabawę.
© 2019 URZĄD MIEJSKI W OPOCZNIE
SIEDZIBA URZĘDU MIEJSKIEGO W OPOCZNIE: STAROMIEJSKA 6, 26-300 OPOCZNO