Kultura - aktualności

Promocja “Wojennych tułaczek”

Opublikowano dn. 12.02.2024
Autor: UM Opoczno


W piątkowe południe 9 lutego w Muzeum Regionalnym w Opocznie odbyła się promocja długo wyczekiwanej książki „Wojenne tułaczki. Wspomnienia mieszkańców ziemi jarocińskiej wysiedlonych w latach 1939-1940”. Jest to zbiór wspomnień mieszkańców powiatu jarocińskiego, którzy w grudniu 1940 r. zostali wypędzeni przez Niemców ze swoich domów i przesiedleni na ziemię opoczyńską.

Tuż przed promocją delegacje opoczyńska i jarocińska, złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą okupacyjne wysiedlenia, która od pięciu lat znajduje się na ścianie byłego magistratu przy placu Kościuszki.

W promocji wziął udział Robert Kaźmierczak oraz Jarosław Szych reprezentujący Jarocińsko-Opoczyńskie Stowarzyszenie „Wspólna Pamięć”, zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski, burmistrz Żarnowa dr Krzysztof Nawrocki, wójt gminy Aleksandrów dr Paweł Mamrot, wójt gminy Paradyż Wojciech Rudalski, dyrektor Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego Krzysztof Jednac oraz dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie Jerzy Misiurski.

Robert Kaźmierczak wraz z Jarosławem Szychem, którego przodkowie znaleźli schronienie w pobliskim Zachorzowie, przybliżyli gościom historię okupacyjnych wysiedleni i wiele osobistych, często dramatycznych losów jarocinian. W imieniu swoim a przede wszystkim wszystkich wysiedlonych po raz kolejny przekazali słowa wielkiego uznania i wdzięczności za tak ciepłe, ofiarne i bezinteresowne przyjęcie wypędzonych. Swoimi wspomnieniami podzielili się także potomkowie rodzin z Zachorzowa i Gawron, które przez kilka lat gościły w swoich progach jarocinian. Jerzy Misiurski czytał fragmenty wspomnień.

Książka „Wojenne tułaczki. Wspomnienia mieszkańców ziemi jarocińskiej wysiedlonych w latach 1939-1940” została wydana przez Jarocińsko-Opoczyńskie Stowarzyszenie „Wspólna Pamięć” oraz Muzeum Regionalne w Jarocinie przy współudziale Muzeum Regionalnego w Opocznie oraz Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie. Jest bezcennym źródłem informacji na temat losów i życia codziennego wysiedlonych, którzy okupację spędzali m.in. w Opocznie, Białaczowie, Mniszkowie, Zachorzowie, Maleniu, Przysusze, Ostrowie, Żarnowie, Prymusowej Woli, Kunicach, Gawronach czy Skórkowicach. Autorką jednego ze wspomnień jest Grażyna Zawadzka z Gawron.

Publikację można nabyć w Muzeum Regionalnym w Opocznie oraz w Bibliotece Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie.

źródło: Muzeum Regionalne w Opocznie

Liczba wyświetleń: 385

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Wydarzenia

Relacje z wydarzeń