Kultura - aktualności

Promocja książki „Opoczno – My i Suwerenność. Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte XX wieku” w Muzeum Regionalnym w Opocznie

Opublikowano dn. 15.01.2024
Autor: UM Opoczno


12 stycznia w Muzeum Regionalnym w Opocznie miała miejsce długo oczekiwana promocja książki Wiesława Turka „Opoczno – My i Suwerenność. Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte XX wieku”. Wydarzenie zgromadziło liczną grupę działaczy opoczyńskiej „Solidarności”, obecni byli także dawni związkowcy z Tomaszowa Mazowieckiego.

Pośród gości znaleźli się między innymi: Lucyna Bielas, Teresa Kmita, Andrzej Kacprzak, Jan Biazik, Jan Wieruszewski – NSZZ „Solidarność” w Opocznie;  Stanisław Kurnik, Andrzej Michalecki, Zygmunt Augustyniak, Stanisław Szubert – wszyscy z MKZ Tomaszów Mazowiecki; burmistrz Żarnowa – dr Krzysztof Nawrocki, wójt gminy Aleksandrów – dr Paweł Mamrot, Krzysztof Jednac – dyrektor Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego, Jerzy Misiurski – dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie (w imieniu burmistrza Opoczna Dariusza Kosno), Marek Ksyta – prezes zarządu Zakładu Energetyki Cieplnej Spółka z o. o. w Opocznie, Marian Pisarski – dyrektor Zespołu Szkół Powiatowych w Drzewicy (w imieniu Starosty Opoczyńskiego Marcina Baranowskiego), Piotr Ziuziakowski – wicedyrektor Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie, Wiesław Wołkiewicz – radny Rady Gminy Opoczno. Posła na Sejm RP Roberta Telusa reprezentowała pani Julia Dębowska.

Spotkanie otworzył dyrektor opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski a poprowadził je autor książki, który podczas promocji skupił się przede wszystkim na dekadzie lat 80. i działalności opoczyńskich struktur NSZZ „Solidarność”. Goście podzielili się własnymi wspomnieniami i często bolesnymi przeżyciami z okresu stanu wojennego i internowania.

Wiesław Turek podziękował muzeum za współpracę i wydanie już drugiej jego książki. Podkreślił, że przez wiele lat Muzeum Regionalne w Opocznie było postrzegane jedynie jako placówka etnograficzna. Obecnie natomiast udaje się z powodzeniem dokumentować i upowszechniać bogatą historię regionu, czego najlepszym dowodem są tak liczne wydawnictwa książkowe i inne publikacje.

Książka „Opoczno – My i Suwerenność. Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte XX wieku” ma charakter wspomnień i dzięki lekkiemu językowi zachęca do czytania. To barwny, a przy tym solidnie udokumentowany opis zdarzeń i ludzi. Autor opisuje formowanie się opoczyńskiej i regionalnej „Solidarności” w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, postawę opoczyńskich robotników i pracowników, członków „Solidarności” oraz wiele innych lokalnych zdarzeń tworzących fundament tego wielkiego, patriotycznego ruchu.

Lata dziewięćdziesiąte, to czas kształtowania naszej samorządnej małej ojczyzny i suwerennej Polski. Powstanie w naszym mieście Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „Solidarność” i przemiany końca lat osiemdziesiątych, realizowane w Opocznie przez Komitet Obywatelski oraz powstanie niezależnych samorządów lokalnych to ważne i znaczące wydarzenia na przestrzeni lat w naszym regionie. To wkład wielu opocznian, którzy w tamtych latach wzięli udział w obaleniu imperium zła.

Pozycja ta zaadresowana jest do współczesnego czytelnika doby Internetu i zawiera skondensowany, zwarty i zrozumiały przekaz opisujący Opoczno i jego mieszkańców, przemiany społeczne i obyczajowe, rozwój i upadek wielu lokalnych firm oraz prezentuje opocznian, którzy wzięli na swoje barki ciężar przeprowadzenia zmian ustrojowych. Napisana została z pozycji świadka historii z naciskiem na rzetelne przedstawienie procesów i zdarzeń jakie się wówczas dokonywały. Starsi czytelnicy odnajdą tam cząstkę siebie i poznają nieznane aspekty procesów, które zmieniły Opoczno i jego mieszkańców. Młodsi, być może inaczej spojrzą na swoich dziadków i rodziców oraz docenią to, co posiadają i rzeczywistość w której przyszło im żyć.

Warto sięgnąć po tę książkę. Zawiera ona informacje nigdzie nie publikowane, których nie znajdzie się w bibliotekach i archiwach. Przechowane zostały głównie w pamięci autora i osób z pierwszej „Solidarności” lat osiemdziesiątych i pierwszych samorządowców lat dziewięćdziesiątych.

Książkę „Opoczno – My i Suwerenność. Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte XX wieku” można nabyć w Muzeum Regionalnym w Opocznie, także drogą wysyłkową.

źródło: Muzeum Regionalne w Opocznie

Liczba wyświetleń: 505

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Wydarzenia

Relacje z wydarzeń