Jak zaznacza Zdzisław Miękus, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, początki Orkiestry sięgają 1908 r., kiedy to została zorganizowana przy Ochotniczej Straży Pożarnej. - Pragnienie stworzenia Orkiestry, było wówczas tak silne, że lokalna społeczność własnymi staraniami - z dobrowolnych składek - zdobywała instrumenty dla orkiestrantów - słyszymy.
- Na kartach historii mocno odcisnął się dla niej m.in. rok 1949.
Wówczas wtedy władze miejskie przekazały Orkiestrę do Opoczyńskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych w Opocznie. Na przestrzeni lat Orkiestra ewoluowała. Od samego początku Orkiestrę tworzyli pasjonaci i utalentowana opoczyńska młodzież, która właśnie w Orkiestrze rozwijała swoje pasje. To co przyświecało założycielom i pierwszym pokoleniom Orkiestry przetrwało do dziś - mówi Z. Miękus.
W 2021 r. Opoczyńska Orkiestra Miejska została reaktywowana po okresie pandemii. Pod dyrygenturą, Bartłomieja Gawrona, który kieruje zespołem obecnie, stale rozszerza ona swój repertuar, wprowadzając do niego również wiązanki ludowych melodii opoczyńskich, zaaranżowanych specjalnie na orkiestrę, marsze i utwory estradowe, pozyskuje coraz to większe grono orkiestrantów oraz koncertuje na różnych wydarzeniach.
Ponadto bierze udział w licznych przeglądach i konkursach, zdobywając na nich czołowe miejsca.
Jak podkreśla Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna, wyznacznikiem nowej jakości Orkiestry są między innymi: opoczyńska „Cecylianka” - święto patronki muzyków i Ogólnopolski Przegląd Orkiestr Dętych „Majówkowo? Orkiestrowo!” - wydarzenie, które przyciąga tłumy miłośników muzyki orkiestrowej, a którego nigdy wcześniej w Opocznie nie było.
- Doceniając poziom artystyczny Opoczyńskiej Orkiestry Miejskiej w październiku bieżącego roku została ona uhonorowana prestiżową Nagrodą Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury - zaznacza T. Łuczkowski i dodaje, że również podczas tegorocznej „Cecylianki” nie obyło się bez prestiżowych odznaczeń.
Opoczyńska Orkiestra Miejska została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Tą samą nagrodą odznaczeni zostali również indywidualnie jej długoletni orkiestranci: Wacław Madej i Wojciech Turek. Wnioskodawcami o nadanie odznaczeń była Gmina Opoczno i Miejski Dom Kultury. Uroczystego wręczenia medali, w obecności Tomasza Łuczkowskiego, zastępcy burmistrza Opoczna, i Zdzisława Miękusa, dyrektora MDK, dokonał Grzegorz Lorek, poseł na Sejm RP.
Sama uroczystość przebiegała w wyjątkowej, muzycznej atmosferze. - Orkiestra zagrała m.in.: marsze, muzykę filmową, dixielandową, rozrywkową i utwory ludowe. Na scenie gościnnie wystąpiły zespoły i wokaliści sympatyzujący z Orkiestrą: Opoczyńskie Nuty w składzie:
Karolina Wiktorowicz, Ola Pecyna i Magda Mnich, raper Łukasz JoDdha Wiączek, Zespół Sygnalistów Myśliwskich RABIEC, Izabela Lisowska, Wiola Kupis, Kamilla Biniek-Kaczorowska i Paweł Nowak - podkreśla Bartłomiej Gawron, kapelmistrz Orkiestry. Rys historyczny Orkiestry przedstawiły:
Maria Wieruszewska, Maja Stępień, Faustyna Telus i Julia Paradowska z Grupy Teatralnej SERMO.
Po koncercie na wszystkich czekał jubileuszowy toast z urodzinowym tortem.
Specjalnie na piątkowy jubileusz wykonane zostały okolicznościowe płytki ceramiczne, które ufundowała firma CERSANIT, OPOCZNO.
Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa zdjęć Edwarda Zagdańskiego i multimedialny pokaz slajdów prezentujące ponad 100-letnią działalność Orkiestry.
Partnerem tegorocznej „Cecylianki” była Gmina Opoczno.
© 2019 URZĄD MIEJSKI W OPOCZNIE
SIEDZIBA URZĘDU MIEJSKIEGO W OPOCZNIE: STAROMIEJSKA 6, 26-300 OPOCZNO