Kultura - aktualności

Historyczna wizyta Dziewulskich w Opocznie!

Opublikowano dn. 06.12.2021
Autor: OPOCZNO


Po ubiegłotygodniowej rewelacji dotyczącej miejsca pochówku mjr. „Hubala” nie przestajemy zaskakiwać. Mamy kolejną fantastyczną informację o ogromnej wadze historycznej dla naszego regionu, a zwłaszcza dla Opoczna. Jest nam niezmiernie miło zakomunikować, że w dniu 4 grudnia, na zaproszenie Adama Grabowskiego dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie, gościła w naszych progach Pani Joanna Opolska wraz z córką Karoliną.

Pani Joanna jest krewną w linii prostej osoby chyba najbardziej zasłużonej przede wszystkim dla gospodarczego rozwoju Opoczna. Jest prawnuczką Jana Aleksandra Dziewulskiego (1866-1911), pioniera przemysłu ceramicznego na ziemiach polskich i ukraińskich, współzałożyciela opoczyńskich zakładów ceramicznych „Dziewulski i bracia Lange”, później Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Ceramicznych „Dziewulski i Lange”. Jej dziadek Jan Albin Dziewulski (1896-1984) był z kolei ostatnim dyrektorem fabryki w Opocznie. Należy podkreślić, że dzięki staraniom dyrektora Adama Grabowskiego, była to pierwsza oficjalna wizyta potomków rodziny Dziewulskich w Opocznie od II wojny światowej.

Muzeum Regionalne w Opocznie w ostatnim czasie zapoczątkowało wiele działań na rzecz przywrócenia pamięci o opoczyńskim dziedzictwie ceramicznym. Wynikiem tego było między innymi właśnie historyczne i tak ważne dla nas nawiązanie kontaktu z żyjącymi potomkami rodziny Dziewulskich.

Wyjątkowa i niezwykle sentymentalna dla obydwu stron wizyta rozpoczęła się w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Panie w towarzystwie dyrektora Adama Grabowskiego oraz historyków Lidii Świątek-Nowickiej i Wiktora Pietrzyka zapoznały się z muzealnymi zbiorami dotyczącymi ich rodziny i firmy „Dziewulski i Lange”. W niezwykle miłej atmosferze i z wielkim zainteresowaniem zapoznały się ze zgromadzoną w opoczyńskim muzeum dokumentacją fotograficzną, zabytkami i lokalnymi wydawnictwami dotyczącymi historii miejscowego przemysłu ceramicznego. Kolejnym elementem wizyty było krótkie zwiedzanie Opoczna, przede wszystkim miejsc związanych z rodziną Dziewulskich i ich dawną firmą. Joanna Opolska wraz z córką odwiedziły także opoczyński Stary Cmentarz, gdzie znajduje się dawny grobowiec rodziny Dziewulskich. Tu spoczywa m.in. zmarły w 1903 r. Tadeusz Zbigniew Dziewulski – syn Jana Aleksandra. Panie oglądały też współczesne zakłady produkcyjne „Opoczno”, obecnego sukcesora tradycji zakładów „Dziewulski i Lange”.

Nie trzeba dodawać, że sobotniemu spotkaniu towarzyszyło wiele wzruszeń i sentymentalnych wycieczek w przeszłość. Zapoczątkowane po tak długim okresie kontakty z rodziną Jana Aleksandra Dziewulskiego są dla naszego Muzeum wydarzeniem wyjątkowym i wręcz historycznym. Pozwolą nam uzupełnić i znacznie rozszerzyć dość skromną wiedzę na temat ludzi, którym Opoczno zawdzięcza przecież swoją tożsamość. Pozyskaliśmy już unikatowe fotografie z rodzinnego albumu Dziewulskich, które z pewnością staną się elementem wystawy stałej przygotowywanej przez opoczyńskie Muzeum.

Wkrótce także i Muzeum Regionalne w Opocznie złoży pierwszą, historyczną wizytę. Dzięki nowej znajomości odwiedzimy grób Jana Aleksandra Dziewulskiego, znajdujący się na warszawskich Powązkach.

O kolejnych efektach naszej współpracy będziemy informować na bieżąco.

Liczba wyświetleń: 1589

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Wydarzenia

Relacje z wydarzeń