Kultura - aktualności

Opoczno docenione w Karolinie! Centrum Folkloru Polskiego już otwarte!

Opublikowano dn. 10.09.2021
Autor: OPOCZNO


W miniony weekend w podwarszawskich Otrębusach, w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, odbyła się oficjalna inauguracja działalności i udostępnienia dla zwiedzających Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”. Gmina Opoczno i Miejski Dom Kultury znalazły się w gronie nielicznych partnerów organizowanego przez Zespół Rodzinnego Pikniku.

W uroczystościach, na które zaprosili: Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego i Jacek Boniecki, dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” wzięli udział: Tomasz Łuczkowski - zastępca burmistrza Opoczna, Zdzisław Miękus - dyrektor Miejskiego Domu Kultury, Adam Grabowski - dyrektor Muzeum Regionalnego i Jerzy Misiurski - dyrektor Biblioteki Publicznej oraz delegacja pracowników MDK.

- Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” powstało z pasji i szacunku do tradycyjnej kultury ludowej. Mieszczące się w Pałacu Karolin w Otrębusach pod Warszawą centrum edukacyjne jest kontynuacją misji wyznaczonej przez założycieli Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” - Tadeusza Sygietyńskiego i Miry Zimińskiej - Sygietyńskiej - mówił w swoim przemówieniu J. Boniecki, dyrektor „Mazowsza”.

Bliskie związki Zespołu z Ziemią Opoczyńską podkreśla Z. Miękus, dyrektor MDK, który zaznacza, że zaproszenie do Karolina jest ogromnym wyróżnieniem i docenieniem wkładu Opocznian w zapoczątkowanie i tworzenie jego wieloletniej historii.

- Wartości promowane przez „Mazowsze” i powstałe właśnie Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” są priorytetowe również dla nas: Miejskiego Domu Kultury i Gminy Opoczno. Ziemię Opoczyńską na całym świecie rozsławia bowiem wspaniałe bogactwo i piękno lokalnego folkloru, którym szczególnie w swojej twórczości hołdował Tadeusz Sygietyński. Opoczno i jego okolice stały się dla twórcy „Mazowsza” kolebką i źródłem inspiracji. To właśnie tu, w podopoczyńskich Bielowicach, Sygietyński poznawał zwyczaje ludowe, zbierał przyśpiewki i pieśni, uczył się oryginalnych tańców opoczyńskich, a także zdobywał od mieszkańców pierwsze stroje dla Zespołu - mówi.

- Cieszy nas, że dzieło zapoczątkowane przez wielkiego kompozytora, aranżera i pedagoga muzycznego Tadeusza Sygietyńskiego, którego imię z dumą nosi Miejski Dom Kultury w Opocznie, oraz przez jego małżonkę Mirę Zimińską - Sygietyńską, jest kontynuowane przez „Mazowsze” z wielką pasją i zaangażowaniem, a teraz dzięki Centrum, dowiedzą się o nim i poznają bliżej wszyscy ci, którzy zechcą odwiedzić to miejsce - dodaje T. Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna.

Warto podkreślić, że jedną ze stałych ekspozycji pałacu stanowi tzw.

sala opoczyńska - z oryginalnymi strojami ludowymi, muzyką, multimediami i fotografiami. To właśnie w niej zastępca burmistrza Opoczna i dyrektor Miejskiego Domu Kultury, oficjalnie pogratulowali Adamowi Struzikowi, marszałkowi województwa mazowieckiego, i Jackowi Bonieckiemu, dyrektorowi „Mazowsza”, idei powołania Centrum oraz finalizacji przedsięwzięcia, dziękując jednocześnie za krzewienie i pielęgnowanie polskiej kultury ludowej, w tym również kultury regionu opoczyńskiego.

Dwudniowym uroczystościom w Otrębusach towarzyszyły liczne koncerty, warsztaty i prezentacje lokalnych wystawców. Gminę Opoczno i Miejski Dom Kultury promowało stoisko, na którym swoje rękodzielnicze wyroby prezentowały twórczynie ludowe: Marianna Rzepka z Bielowic i Ewa Kata z Libiszowa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane specjalnie na wyjazd fotogramy z unikatowymi zdjęciami podkreślającymi ponad 40-letnią współpracę Miejskiego Domu Kultury i Zespołu „Mazowsze”.

Liczba wyświetleń: 1538

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Wydarzenia

Relacje z wydarzeń