W uroczystościach, na które zaprosili: Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego i Jacek Boniecki, dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” wzięli udział: Tomasz Łuczkowski - zastępca burmistrza Opoczna, Zdzisław Miękus - dyrektor Miejskiego Domu Kultury, Adam Grabowski - dyrektor Muzeum Regionalnego i Jerzy Misiurski - dyrektor Biblioteki Publicznej oraz delegacja pracowników MDK.
- Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” powstało z pasji i szacunku do tradycyjnej kultury ludowej. Mieszczące się w Pałacu Karolin w Otrębusach pod Warszawą centrum edukacyjne jest kontynuacją misji wyznaczonej przez założycieli Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” - Tadeusza Sygietyńskiego i Miry Zimińskiej - Sygietyńskiej - mówił w swoim przemówieniu J. Boniecki, dyrektor „Mazowsza”.
Bliskie związki Zespołu z Ziemią Opoczyńską podkreśla Z. Miękus, dyrektor MDK, który zaznacza, że zaproszenie do Karolina jest ogromnym wyróżnieniem i docenieniem wkładu Opocznian w zapoczątkowanie i tworzenie jego wieloletniej historii.
- Wartości promowane przez „Mazowsze” i powstałe właśnie Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” są priorytetowe również dla nas: Miejskiego Domu Kultury i Gminy Opoczno. Ziemię Opoczyńską na całym świecie rozsławia bowiem wspaniałe bogactwo i piękno lokalnego folkloru, którym szczególnie w swojej twórczości hołdował Tadeusz Sygietyński. Opoczno i jego okolice stały się dla twórcy „Mazowsza” kolebką i źródłem inspiracji. To właśnie tu, w podopoczyńskich Bielowicach, Sygietyński poznawał zwyczaje ludowe, zbierał przyśpiewki i pieśni, uczył się oryginalnych tańców opoczyńskich, a także zdobywał od mieszkańców pierwsze stroje dla Zespołu - mówi.
- Cieszy nas, że dzieło zapoczątkowane przez wielkiego kompozytora, aranżera i pedagoga muzycznego Tadeusza Sygietyńskiego, którego imię z dumą nosi Miejski Dom Kultury w Opocznie, oraz przez jego małżonkę Mirę Zimińską - Sygietyńską, jest kontynuowane przez „Mazowsze” z wielką pasją i zaangażowaniem, a teraz dzięki Centrum, dowiedzą się o nim i poznają bliżej wszyscy ci, którzy zechcą odwiedzić to miejsce - dodaje T. Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna.
Warto podkreślić, że jedną ze stałych ekspozycji pałacu stanowi tzw.
sala opoczyńska - z oryginalnymi strojami ludowymi, muzyką, multimediami i fotografiami. To właśnie w niej zastępca burmistrza Opoczna i dyrektor Miejskiego Domu Kultury, oficjalnie pogratulowali Adamowi Struzikowi, marszałkowi województwa mazowieckiego, i Jackowi Bonieckiemu, dyrektorowi „Mazowsza”, idei powołania Centrum oraz finalizacji przedsięwzięcia, dziękując jednocześnie za krzewienie i pielęgnowanie polskiej kultury ludowej, w tym również kultury regionu opoczyńskiego.
Dwudniowym uroczystościom w Otrębusach towarzyszyły liczne koncerty, warsztaty i prezentacje lokalnych wystawców. Gminę Opoczno i Miejski Dom Kultury promowało stoisko, na którym swoje rękodzielnicze wyroby prezentowały twórczynie ludowe: Marianna Rzepka z Bielowic i Ewa Kata z Libiszowa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane specjalnie na wyjazd fotogramy z unikatowymi zdjęciami podkreślającymi ponad 40-letnią współpracę Miejskiego Domu Kultury i Zespołu „Mazowsze”.