- Dla opoczyńskiej publiczności zagrały prawdziwe gwiazdy polskiego
jazzu: Wojciech Myrczek & Paweł Tomaszewski, Wojciech Groborz z zespołem Cool Collegium oraz zespół NEW BONE - mówi Zdzisław Miękus, dyrektor MDK i dodaje, że pomysł na zorganizowanie Festiwalu pojawił się już w ubiegłym roku, po długich rozmowach z Tomaszem Kudykiem, liderem zespołu New Bone.
- Pandemia COVID-19 spowodowała, że organizację Festiwalu trzeba było odłożyć w czasie. Ale to co działo się w sobotę na naszej scenie wynagrodziło wszystko. Teraz sam Festiwal ma szansę na stałe wpisać się w kalendarz wydarzeń MDK, a my planujemy już przyszłoroczną edycję - zaznacza Z. Miękus.
Nazwa Festiwalu nie jest przypadkowa. To wyjątkowe, muzyczne przedsięwzięcie stanowiło niejako formę edukacji muzycznej. Stąd różni wykonawcy, różne style i różne interpretacje jazzu.
- Chcieliśmy pokazać, że muzyka jazzowa przybiera wielorakie barwy i brzmienia oraz to, że zmieniała się ona na przestrzeni lat - wyjaśnia prof. Tomasz Kudyk z Katedry Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie, dyrektor artystyczny Festiwalu.
O randze wydarzenia mówił również Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna, który dokonał uroczystego otwarcia Festiwalu. - Cieszę się, że w Opocznie pojawiła się tak wspaniała inicjatywa. Trzy duże koncerty artystów o wielkich nazwiskach, których ciężko jest zgromadzić na jednej scenie w tym samym czasie, to ogromne wyzwanie organizacyjne. Gmina Opoczno, jako mecenas kultury, z dumą wspiera takie przedsięwzięcia.
Festiwal rozpoczął występ zespołu NEW BONE - kwintetu jazzowego złożonego z samych uznanych muzyków, który sześcioma płytami ugruntował swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. Zespół powstał w 1996 r. z inicjatywy trębacza Tomasza Kudyka, autora większości kompozycji. NEW BONE (który tworzą również: Bartłomiej Prucnal, Dominik Wania, Maciej Adamczak i Dawid Fortuna) zachwycił opoczyńską publiczność niesztampowymi i pełnymi muzycznych kolorów aranżacjami, które cały czas nadają nowy kształt muzyce jazzowej.
Jako drudzy na scenie MDK zaprezentowali się: Wojciech Myrczek & Paweł Tomaszewski. Połączenie wokalu ze wspaniałą grą na fortepianie stał się znakiem rozpoznawczym tego charyzmatycznego duetu, który w czasie swojego występu prowadził muzyczny dialog z publicznością, wyróżniając się przy tym sceniczną spontanicznością, improwizacją, a także odwołaniem do standardów jazzu i muzyki popowej. Artyści praktycznie skradli całe wieczorne show. Dwukrotnie wywoływani przez publiczność do bisowania otrzymali za swój popis długotrwałe owacje na stojąco.
Festiwal zakończył koncert Wojciecha Groborza (pianisty jazzowego, aranżera, kompozytora i edukatora), który w Opocznie zadebiutował z zespołem Cool Collegium w
składzie: Marcin Polański, Jarek Kaczmarczyk, Piotr Południak i Filip Mozul. Finałowy występ był pewnego rodzaju muzyczną podróżą po nieodkrytych jeszcze interpretacjach jazzu, które właśnie w Opocznie miały okazję wybrzmieć po raz pierwszy.
Partnerami Festiwalu byli: Gmina Opoczno, PGK Opoczno, AGRO-WIKT, PKP Intercity Remtrak Sp. z o.o. oraz ZAiKS. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły media: TVP3 Łódź, Radio Łódź, Radio PLUS i Tygodnik Opoczyński - TOP. Opiekę techniczną sprawowała firma Konsbud Audio Group, dzięki której MDK mógł przetestować system nagłośnienia scenicznego pod kątem planowanej kompleksowej przebudowy sali widowiskowej MDK. W roli konferansjera zadebiutował Piotr Kłodawski, zdobywając przychylne recenzje od zapowiadanych artystów.