Edukacja

Dzień Głośnego Czytania w Szkole Podstawowej nr 1 w Opocznie

Opublikowano dn. 01.10.2024
Autor: Karolina Kępska

Zdjęcie Artykułu
01 października 2024

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, przypadającego 29 września Pierwszy Zastępca Burmistrza Jan Zięba spotkał się z uczniami najmłodszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Opocznie.

Ogólnopolski Dzień Głośnego został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.

 

Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie tej aktywności wśród dzieci i młodzieży. Zalet czytania na głos jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Dzięki temu dorosły buduje silną więź  z dzieckiem.  

 

Pan Burmistrz Jan Zięba wybrał wiersz autorstwa Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa” napisany w roku 1936 r. Jest to jeden z najbardziej znanych i lubianych przez dzieci utworów Tuwima, gdyż poeta nagromadził w nim wyrazy dźwiękonaśladowcze czyli takie, które  naśladują określone brzmienie, dlatego jest przykładem onomatopei.

 

Julian Tuwim to jeden z najczęściej i najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku. Jego twórczość znają już najmłodsi czytelnicy. Zasłynął głównie za sprawą popularnych wierszy dla dzieci, takich jak „Pan Hilary”, „Słoń Trąbalski”, „Zosia Samosia”, „Ptasie Radio” czy „Abecadło”.

 

Twórczość Tuwima już za jego życia cieszyła się ogromną popularnością wśród czytelników i tak pozostało do dziś. Język jakim posługuje się poeta odznacza się zarówno prostotą, jak i poetyckim kunsztem, a jego samego śmiało określić można mistrzem słowa, dlatego jego wiersze doskonale nadają się do głośnego czytania i ćwiczenia dykcji. 

 

Istnieje 10 naukowo potwierdzonych powodów, dla których warto czytać na głos: 

1. Głośne czytanie poprawia samopoczucie.

2. Rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację. Pogłębia wiedzę.

3. Głośne czytanie zwalcza nieśmiałość.

4. Głośne czytanie rozluźnia ciało.

5. Głośne czytanie dotlenia.

6. Głośne czytanie pomaga zwalczać ból.

7. Głośne czytanie chroni mózg.

8. Głośne czytanie zwiększa zasób słów.

9. Głośne czytanie pobudza układ odpornościowy (gdy tekst jest śmieszny).

10. Głośne czytanie pomaga uspokoić rytm serca.

 

Dlatego pochwalić należy ideę uczczenia Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania podjętą przez Dyrektora Zespołu Szkół Samorządowych – Mariusza Kota oraz grono pedagogiczne i uczniów. 

 

Liczba wyświetleń: 199
Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Relacje z wydarzeń