Edukacja

Dzień patrona szkoły w Libiszowie

Opublikowano dn. 13.12.2021
Autor: OPOCZNO

Zdjęcie Artykułu
13 grudnia 2021

10 grudnia Szkoła Podstawowa w Libiszowie obchodziła dzień swojego patrona, którym od sześciu lat jest Oddział Partyzancki Armii Krajowej „Doliniacy” Adolfa Pilcha „Góry”, „Doliny”. Co roku jest to również tradycyjna Wigilia partyzancka połączona z występami artystycznymi uczniów. Wszystko to na pamiątkę ostatniej wojennej Wigilii, jaką partyzanci Adolfa Pilcha „Góry”, „Doliny” spędzili w grudniu 1944 r. właśnie w Libiszowie. Współorganizatorem Wigilii jest Muzeum Regionalne w Opocznie.

Szkolne święto rozpoczęło się od odśpiewania hymnu państwowego i złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą patrona szkoły. Hołd „Doliniakom” złożył zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Libiszowie Helena Kuśmierczyk, kombatant mjr Jerzy Duda a także uczniowie wraz z gronem pedagogicznym. Symboliczną minutą ciszy uczczono także pamięć niedawno zmarłych partyzantów „Doliny” – Ryszarda Bielańskiego, pseudonim „Rom” oraz Mariana Podgórecznego pseudonim „Żbik”.

Uczniowie starszych klas zaprezentowali program artystyczny nawiązujący do pamiętnej Wigilii partyzantów Adolfa Pilcha z grudnia 1944 r. Następnym punktem Dnia Patrona były jasełka w wykonaniu uczniów klas czwartych. Po występie, żeby wigilijnej tradycji stało się zadość, wikariusz miejscowej parafii ks. Łukasz Pyszczek odmówił modlitwę i poświęcił opłatki. Uczniowie udali się do swoich klas, gdzie składano sobie życzenia a na wszystkich czekał smaczny poczęstunek.

Pierwotnie partyzanci „Doliny” Wigilię roku 1944 spędzić mieli w majątku Państwa Bąkowskich w Kraśnicy, którego właściciele znani byli z gorliwej pomocy najpierw oddziałowi majora „Hubala” a później żołnierzom licznych oddziałów partyzanckich. Plany uległy jednak zmianie na skutek zakwaterowania w Kraśnicy dowódcy 25 pp AK, mjr. Rudolfa Majewskiego „Leśniaka”. W obawie przed możliwą dekonspiracją, zadecydowano o przeniesieniu wieczerzy do pobliskiego Libiszowa. Przygotowane wcześniej z wielkim kunsztem potrawy wigilijne załadowano na wóz i przewieziono do libiszowskiej szkoły. Nie zapomniano nawet o świątecznej choince!

tekst: Muzeum Regionalne w Opocznie

Liczba wyświetleń: 1543
Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Relacje z wydarzeń