Przypomnijmy, że w 1939 roku opocznianie oraz mieszkańcy innych miast i wsi Generalnego Gubernatorstwa bezinteresownie przyjęli na pięć lat do swoich domów 3,5 tys. mieszkańców powiatu jarocińskiego wysiedlonych ze swoich rodzinnych stron przez Niemców.
W czasie uroczystości Gmina Opoczno została uhonorowana Nagrodą Burmistrza Jarocina im. Stanisława Taczaka.: „W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i rozpoczęcia 9 grudnia 1939 roku przez niemieckich okupantów wypędzeń jarociniaków do Generalnego Gubernatorstwa, w podziękowaniu dla dobrych ludzi z Opoczna i Ziemi Opoczyńskiej, którzy w nieludzkich czasach przyjęli na kilka lat do swoich domów mieszkańców powiatu jarocińskiego, wspierając ich materialnie i duchowo" - tak brzmi uzasadnienie kapituły konkursowej, której przewodniczył I-z-ca burmistrza Jarocina - Bartosz Walczak.
Nagrodę z rąk I z-cy burmistrza Bartosza Walczaka oraz Jerzego Gogołkiewicza - wnuka gen. Taczaka, odebrali: burmistrz Opoczna - Dariusz Kosno i jego zastępca - Tomasz Łuczkowski.
Władze obu samorządów wspólnie odsłoniły też herb Opoczna, który widnieje na ścianie sali sesyjnej w jarocińskim ratuszu.
Honorowymi gośćmi uroczystości były panie: Barbara Siwińska i Emilia Zdrojowa, które jako małe dziewczynki poznały się 80 lat temu w wagonie pociągu z wygnańcami transportowanymi z Jarocina do Opoczna. Historia ich przyjaźni, która trwa do dziś, została przedstawiona m.in. w programie "Wielkopolska Warta Poznania", wyemitowanym na antenie TVP3 Poznań.
© 2019 URZĄD MIEJSKI W OPOCZNIE
SIEDZIBA URZĘDU MIEJSKIEGO W OPOCZNIE: STAROMIEJSKA 6, 26-300 OPOCZNO