PATRONAT:
REGULAMIN
Festiwalu Produktu Lokalnego „Skarby Regionów”
1. Organizatorem Festiwalu Produktu Lokalnego „Skarby Regionów” odbywającego się w dniach 28/29 września 2019 roku w Lubochni jest: Gmina Lubochnia, Stowarzyszenie „Step by Step”, LGD Stowarzyszenie Dolina Pilicy.
Patronat nad imprezą objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski, Wojewoda Łódzki – Zbigniew Rau, Marszałek Województwa Łódzkiego – Grzegorz Schreiber, Starosta Tomaszowski – Mariusz Węgrzynowski oraz Wójt Gminy Lubochnia – Piotr Majchrowski.
2. Celem festiwalu jest:
a) Wzmocnienie zaangażowania lokalnej społeczności w działania twórcze oraz zwiększenie uczestnictwa w kulturze mieszkańców wsi i małych miejscowości, z utrudnionym dostępem do kultury.
b) Identyfikacja polskiego dziedzictwa kulinarnego i rękodzielniczego, które może służyć budowie produktu lokalnego i marki regionu.
c) Identyfikacja i zgromadzenie wiedzy o oryginalnych, regionalnych potrawach stanowiących dziedzictwo kulinarne Polski oraz promocja rękodzieła.
d) Promowanie i stymulowanie wykorzystania zasobów lokalnej, tradycyjnej żywności, rękodzieła i muzyki.
3. Zasady udziału w festiwalu:
a) W festiwalu mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane organizacje, firmy i osoby fizyczne zrzeszone jak i niezrzeszone, chcące przedstawić swoje potrawy oraz rękodzieło.
b) Każdy uczestnik festiwalu zobowiązany jest do dostarczenia organizatorowi konkursu karty zgłoszenia, stanowiącej załącznik do niniejszego regulaminu, najpóźniej do dnia 30.08.2019r. osobiście, listownie lub emailem. Osoby, które nie zgłoszą się terminowo, mogą wystawić swoje produkty na Festiwalu pod warunkiem, że będą dostępne stoiska wystawiennicze.
c) Uczestnicy mogą prezentować się w trzech kategoriach:
* Wyroby rękodzielnicze np.: haft płaski ręczny i maszynowy, koralikowy, richelieu i krzyżykowy, wykonany na tkaninie odzieżowej lub dekoracyjnej, bielizna pościelowa i stołowa, makatki i inne formy, w tym wyroby na szydełku i na drutach, z wełny, lnu i innych surowców przeznaczone zarówno na strój regionalny, jak i jego elementy, a także witraże, rysunki, papieroplastyka (wycinanki, pająki, kwiaty z bibuły, firanki papierowe i inne), biżuteria, prace inspirowane sztuką i rzemiosłem w tym ceramika
* Produkty spożywcze: np.: sery, wędliny, przetwory, pieczywo, miody, nalewki
* Zespoły ludowe, regionalne, obrzędowe, kapele itp.
d) Uczestnicy festiwalu będą prezentowali swoje potrawy i wyroby rękodzielnicze na stanowiskach wystawienniczych wskazanych przez organizatora. Przygotowanie (dekorację) miejsca prezentacji pozostawia się w gestii wystawcy.
e) Podczas festiwalu organizatorzy przyznają nagrodę za najlepiej przygotowane stoisko.
f) Prezentacja zespołów będzie miała miejsce w trakcie trwania imprezy, na scenie w parku gminnym. Kolejność występów zostanie przesłana zainteresowanym na 14 dni przed festiwalem.
4. Założenia dodatkowe:
a) Uczestnicy zobowiążą się do przekazania darowizny na cele statutowe Stowarzyszenia „Step by Step” w postaci wytwarzanych przez siebie dowolnych produktów lokalnych w ilości 1 szt. do wykorzystania na upominki.
b) Organizator festiwalu zastrzega sobie prawo do zdjęć potraw, stoisk i uczestników festiwalu oraz ich publikacji na stronie internetowej i fanpage Gminy Lubochnia.
c) Wszystkie zgłoszenia uczestnictwa w festiwalu i pytania dotyczące spraw nie wyszczególnionych w regulaminie związanych z organizacją imprezy prosimy kierować do: Gmina Lubochnia tel. 44 7103510 wew. 76,
promocja@lubochnia.pl
WSTĘPNY HARMONOGRAM
Festiwalu Produktu Lokalnego „Skarby Regionów”
28.09.2019 r.
10..00 – 12.00 – rejestracja uczestników, przygotowanie stoisk
14.00 – Otwarcie imprezy, powitanie gości
15.00 - 19.00 - Prezentacja stoisk (plac wystawienniczy)
15.00 – 19.00 Prezentacja zespołów ludowych i lokalnych artystów (scena w parku gminnym)
20.00 – Koncert finałowy
29.09.2019 r.
9.00 - 14.00 – Prezentacja stoisk (plac wystawienniczy)
12.00 – 13.30 Msza św. Odpustowa w Kościele parafialnym
14.00 – Wręczenie certyfikatów „Marka lokalna Dolina Pilicy”
15.00 – Zakończenie imprezy
ORGANIZATORZY: