Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej odprawionej w kolegiacie św. Bartłomieja w Opocznie, w intencji Ojczyzny. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy - poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy - przemaszerowali na Plac Kościuszki. Tuż po przemarszu, delegacja władz powiatowych i miejskich udała się pod tablicę pamiątkową poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, znajdującą się na gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa, gdzie złożono wiązankę kwiatów oraz zapalono znicz.
Następnie, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, odbyła się główna część uroczystości. Gminę Opoczno reprezentowali: zastępca burmistrza Jan Zięba, przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Kołodziejczyk oraz radni Rady Miejskiej. Samorządowcy złożyli wiązankę kwiatów wspólnie z dyrektorem Muzeum Regionalnego w Opocznie, Adamem Grabowskim. W obchodach uczestniczył również zastępca burmistrza Bartosz Milewski, który reprezentował Ministra Infrastruktury Dariusza Klimczaka i w jego imieniu złożył kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.
Zgromadzonych uczestników wydarzenia przywitał Michał Białek, Przewodniczący Rady Powiatu Opoczyńskiego. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie Konstytucji 3 Maja jako aktu odwagi politycznej, który miał służyć odnowie Rzeczypospolitej i zapewnić narodowi podmiotowość w trudnym okresie dziejów. Jak zaznaczył, Konstytucja ta stała się symbolem wielkich dokonań i dowodem na to, że możliwe było stworzenie silnego, sprawnego i nowoczesnego państwa. Nawet w okresach niewoli jej dziedzictwo wzmocniło wolę walki o niepodległość.
W trakcie uroczystości Katarzyna Derewenda odczytała list od posła na Sejm RP Adriana Witczaka, w którym podkreślono, że Konstytucja 3 Maja „to nie symbol ani dekoracja, ale realne prawo, które stoi na straży naszych wolności i naszej demokracji.” Przypomniano także, że dziś – tak jak w 1791 roku – potrzeba odwagi, by jasno mówić o wartościach, które powinny jednoczyć społeczeństwo.
Pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki odbył się Apel Pamięci, po którym oddano Salwę Honorową.
Zwieńczeniem uroczystości było wspólne oddanie hołdu przez przedstawicieli władz parlamentarnych, samorządowych, instytucji publicznych, służb mundurowych, organizacji społecznych, harcerzy, strzelców oraz młodzież szkolną z powiatu opoczyńskiego, którzy zapalili znicze i złożyli wiązanki pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki.
Tegoroczne obchody stanowiły nie tylko okazję do uczczenia przeszłości, lecz także do refleksji nad współczesnym znaczeniem Konstytucji – jako fundamentu państwowości, gwarancji praw obywatelskich i wyrazu troski o dobro wspólne.