Aktualności

Opoczno pamięta o Cichociemnych. Upamiętnienie pierwszego zrzutu spadochroniarzy Armii Krajowej

Opublikowano dn. 14.02.2025
Autor: UM Opoczno


14 lutego 2025 roku, na cmentarzu przy ul. Granicznej w Opocznie, miało miejsce uroczyste upamiętnienie pierwszego zrzutu Cichociemnych na teren okupowanej Polski.

W wydarzeniu, zorganizowanym z inicjatywy Starosty Opoczyńskiego Marcina Baranowskiego, uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych, pasjonaci historii oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego i Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica, którzy aktywnie wzięli udział w ceremonii, składając hołd bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego. Gminę Opoczno reprezentowała dyrektor Wydziału Promocji i Kultury Lidia Lasota.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:00. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, Adam Grabowski, przybliżył zgromadzonym historię pierwszego zrzutu Cichociemnych, który miał miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. W trakcie przemówienia szczególną uwagę poświęcono postaci ppor. Bolesława Aleksandra Odrowąż-Szukiewicza oraz znaczeniu Cichociemnych dla walki z okupantem i ich niezłomnej służbie w szeregach Armii Krajowej.


Cichociemni byli żołnierzami, którzy odbyli specjalistyczne szkolenie w Wielkiej Brytanii, przygotowując się do zadań o charakterze dywersyjnym, sabotażowym, wywiadowczym oraz prowadzenia działań partyzanckich. Przerzucani do okupowanej Polski, początkowo z Wielkiej Brytanii, a później z Włoch, stanowią elitarne grono polskich wojskowych, którzy z oddaniem walczyli w szeregach ZWZ-AK. Organizacją ich przerzutów zajmowała się polska sekcja brytyjskiego Kierownictwa Operacji Specjalnych SOE, wspólnie z Oddziałem VI Sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, odpowiedzialnym za łączność z Komendą Główną ZWZ-AK.

W ramach upamiętnienia bohaterów, zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów. Delegacje władz lokalnych, a także uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego i Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica, oddali hołd wszystkim Cichociemnym, którzy oddali życie w walce o wolną Polskę. W imieniu burmistrza Opoczna Michała Koneckiego wiązankę kwiatów złożyła Lidia Lasota, dyrektor Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Opocznie.

Opoczyński ślad Cichociemnych
Na cmentarzu przy ul. Granicznej w Opocznie spoczywa ppor. Bolesław Aleksander Odrowąż-Szukiewicz, pseudonim „Bystrzec”, żołnierz Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz spadochroniarz Cichociemny. Zginął 17 lutego 1943 roku w Bratkowie nad rzeką Czarną. Za swoją odwagę i poświęcenie został odznaczony czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

Uroczystość w Opocznie była nie tylko wyrazem szacunku dla bohaterów Cichociemnych, ale także manifestacją pamięci o ich niezłomnej walce o niepodległość Polski. Ich postawa i heroizm pozostają żywe w zbiorowej pamięci narodowej.

Liczba wyświetleń: 381

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BUDŻET OBYWATELSKI

Tło

Ikona

PLANOWANIE PRZESTRZENNE

Tło

Ikona

JAKOŚĆ POWIETRZA

Tło

Ikona

STRAŻ MIEJSKA

tlo

ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

ikona FB

Opoczno 2.0