W wydarzeniu, zorganizowanym z inicjatywy Starosty Opoczyńskiego Marcina Baranowskiego, uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych, pasjonaci historii oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego i Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica, którzy aktywnie wzięli udział w ceremonii, składając hołd bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego. Gminę Opoczno reprezentowała dyrektor Wydziału Promocji i Kultury Lidia Lasota.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:00. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, Adam Grabowski, przybliżył zgromadzonym historię pierwszego zrzutu Cichociemnych, który miał miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. W trakcie przemówienia szczególną uwagę poświęcono postaci ppor. Bolesława Aleksandra Odrowąż-Szukiewicza oraz znaczeniu Cichociemnych dla walki z okupantem i ich niezłomnej służbie w szeregach Armii Krajowej.
Cichociemni byli żołnierzami, którzy odbyli specjalistyczne szkolenie w Wielkiej Brytanii, przygotowując się do zadań o charakterze dywersyjnym, sabotażowym, wywiadowczym oraz prowadzenia działań partyzanckich. Przerzucani do okupowanej Polski, początkowo z Wielkiej Brytanii, a później z Włoch, stanowią elitarne grono polskich wojskowych, którzy z oddaniem walczyli w szeregach ZWZ-AK. Organizacją ich przerzutów zajmowała się polska sekcja brytyjskiego Kierownictwa Operacji Specjalnych SOE, wspólnie z Oddziałem VI Sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, odpowiedzialnym za łączność z Komendą Główną ZWZ-AK.
W ramach upamiętnienia bohaterów, zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów. Delegacje władz lokalnych, a także uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego i Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica, oddali hołd wszystkim Cichociemnym, którzy oddali życie w walce o wolną Polskę. W imieniu burmistrza Opoczna Michała Koneckiego wiązankę kwiatów złożyła Lidia Lasota, dyrektor Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Opocznie.
Opoczyński ślad Cichociemnych
Na cmentarzu przy ul. Granicznej w Opocznie spoczywa ppor. Bolesław Aleksander Odrowąż-Szukiewicz, pseudonim „Bystrzec”, żołnierz Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz spadochroniarz Cichociemny. Zginął 17 lutego 1943 roku w Bratkowie nad rzeką Czarną. Za swoją odwagę i poświęcenie został odznaczony czterokrotnie Krzyżem Walecznych.
Uroczystość w Opocznie była nie tylko wyrazem szacunku dla bohaterów Cichociemnych, ale także manifestacją pamięci o ich niezłomnej walce o niepodległość Polski. Ich postawa i heroizm pozostają żywe w zbiorowej pamięci narodowej.
© 2019 URZĄD MIEJSKI W OPOCZNIE
SIEDZIBA URZĘDU MIEJSKIEGO W OPOCZNIE: STAROMIEJSKA 6, 26-300 OPOCZNO