Wydarzenie zorganizowane przez Zarząd Województwa Łódzkiego miało na celu zapoznanie uczestników z bogatą historią Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Opoczyńskiej, aktualnymi przepisami prawa oraz możliwościami rozwoju tych organizacji. Konferencja, którą poprowadziła Iwona Śpiewak z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, stała się platformą do pogłębionej dyskusji o przyszłości KGW w regionie.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Artur Bagieński – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, dyrekcja Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego: Ewa Czarnecka i Iwona Obiedzińska, Nina Sapa – Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz oraz przedstawiciele kluczowych instytucji rolniczych, w tym dyrektorzy ARiMR, KOWR i ŁODR. Obecni byli również włodarze okolicznych gmin i przedstawiciele samorządów lokalnych.
Merytoryczna część konferencji rozpoczęła się od wystąpienia Olgi Łoś z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, która przedstawiła prezentację o kulturze ziemi opoczyńskiej, koncentrując się na bogatych tradycjach regionu i ich miejscu w działalności KGW. Następnie Gabriela Rzepka p.o. Zastępcy Kierownika Biura Powiatowego ARiMR, zaprezentowała szczegółową analizę aktualnego stanu Kół Gospodyń Wiejskich na terenie gmin powiatu opoczyńskiego.
Istotnym punktem programu było wystąpienie Małgorzaty Bogdańskiej z ŁODR z siedzibą w Bratoszewicach, która omówiła różnorodne formy wsparcia dla KGW i ich znaczenie dla rozwoju oraz promocji obszarów wiejskich. Z kolei Emilia Rychlik z KOWR przedstawiła zagadnienia związane z promocją polskiej, zdrowej żywności w ramach kampanii #KupujŚwiadomie na obszarach wiejskich.
Ewa Czarnecka Dyrektor Departamentu Rolnictwa UMWŁ, przedstawia możliwości dotacyjne dla KGW w roku 2025. Praktyczną perspektywę na temat rozwoju Kół przedstawił Jerzy Wijata, wieloletni pasjonat i znawca tematyki KGW, który podkreślił znaczenie współpracy i wspólnego działania dla sukcesu tych organizacji.
Konferencję uświetnił występ Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej Tramblanka, który od pół wieku z powodzeniem prezentuje bogactwo lokalnego folkloru muzycznego i tanecznego. Ich występ stanowił doskonałą ilustrację żywotności tradycji regionu opoczyńskiego.
W podsumowaniu wydarzenia Iwona Śpiewak kierownik BP ARiMR w Opocznie, podkreśliła kluczową rolę Kół Gospodyń Wiejskich zarówno w wymiarze społecznym, jak i kulturalnym. Zwróciła uwagę na znaczenie takich spotkań dla budowania trwałych relacji i wzmacniania pozycji KGW w życiu lokalnych społeczności.
Konferencja zakończyła się wspólnym poczęstunkiem, który stał się okazją do nieformalnych rozmów, wymiany doświadczeń i nawiązywania nowych kontaktów między uczestnikami. Wydarzenie nie tylko podkreśliło znaczącą rolę KGW w zachowaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego, ale także wskazało konkretne ścieżki rozwoju i możliwości wsparcia dla tych organizacji w przyszłości.
© 2019 URZĄD MIEJSKI W OPOCZNIE
SIEDZIBA URZĘDU MIEJSKIEGO W OPOCZNIE: STAROMIEJSKA 6, 26-300 OPOCZNO