W wydarzeniu uczestniczyły również inne znaczące osobistości, w tym Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne, Zastępca Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Łucja Koch, Burmistrz Kosowa Lackiego Jan Słomiak oraz przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Izraela.
Oficjalne obchody rozpoczęły się od złożenia wieńców przy Pomniku w Miejscu Straceń na terenie dawnego niemieckiego Karnego Obozu Pracy. W symbolicznym geście minutą ciszy uczczono pamięć ofiar Holocaustu przy Pomniku Ofiar Obozu Zagłady w Treblince.
Ważnym elementem wydarzenia był panel dyskusyjny dla samorządowców z miejscowości, których mieszkańcy pochodzenia żydowskiego zginęli w Treblince. Panel odbył się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim, dając uczestnikom możliwość wymiany doświadczeń w zakresie pamięci o wspólnej, tragicznej historii.
Treblinka, jeden z największych nazistowskich obozów zagłady, była miejscem niewyobrażalnych cierpień i śmierci dla tysięcy ludzi. Niemcy zamordowali tam ponad trzy tysiące Żydów z Opoczna i okolicznych miejscowości.
Gmina uczestnicząc w takich inicjatywach, oddaje hołd pamięci tych, którzy zginęli oraz pielęgnuje tradycję wspólnoty i dialogu międzykulturowego.
Projekt „Jesteśmy Razem” przypomina o konieczności zachowania pamięci o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej, by budować przyszłość opartą na szacunku i wzajemnym zrozumieniu.
zdjęci: Muzeum Regionalne w Opocznie
© 2019 URZĄD MIEJSKI W OPOCZNIE
SIEDZIBA URZĘDU MIEJSKIEGO W OPOCZNIE: STAROMIEJSKA 6, 26-300 OPOCZNO