Środki te mogą być stosowane wyłącznie przez osoby posiadające zaświadczenie o ukończeniu specjalistycznego szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji, zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin. W szczególności:
Zabroniona jest sprzedaż fosforku glinu osobom nieuprawnionym, takim jak działkowcy czy amatorzy, którzy nie posiadają wiedzy o zagrożeniach.
Jak działa fosforek glinu?
W kontakcie z wilgocią atmosferyczną fosforek glinu uwalnia toksyczny gaz – fosforowodór. Jest to substancja silnie toksyczna dla ludzi, mogąca powodować:
Fosforowodór jest niezwykle niebezpieczny, dlatego stosowanie środków zawierających fosforek glinu wymaga najwyższej ostrożności i profesjonalnego podejścia.
Co zrobić z niewykorzystanymi preparatami?
W związku z potencjalnym ryzykiem zatruć fosforowodorem, Inspektorat przypomina o zasadach utylizacji tych środków. Absolutnie zabronione jest wyrzucanie pustych opakowań lub niewykorzystanych preparatów z fosforkiem glinu do odpadów komunalnych. Tego typu środki muszą być przekazane do specjalistycznej firmy zajmującej się utylizacją odpadów niebezpiecznych. Każda inna metoda usuwania tych preparatów może spowodować niekontrolowane uwolnienie toksycznego gazu.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w obrocie i stosowaniu środków ochrony roślin. Nieprzestrzeganie zasad może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych. W przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi.
Dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo!
© 2019 URZĄD MIEJSKI W OPOCZNIE
SIEDZIBA URZĘDU MIEJSKIEGO W OPOCZNIE: STAROMIEJSKA 6, 26-300 OPOCZNO