Delegacja, w skład której wchodzili Zastępca Burmistrza Tomasz Łuczkowski, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski, Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa Jerzy Misiurski, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Opoczno Waldemar Plewa oraz Dyrektor Wydziału Promocji i Kultury Piotr Stempniak, złożyła kwiaty pod pamiątkową tablicą umieszczoną na budynku dawnego magistratu przy Placu Kościuszki 1.
Wydarzenie to stanowi hołd dla tych, którzy w grudniu 1939 roku, po wyczerpującej podróży kolejowej, dotarli do Opoczna. Byli to mieszkańcy Jarocina, brutalnie wypędzeni ze swoich domów i zmuszeni do opuszczenia rodzinnych stron. Łącznie do Opoczna przybyło 3 617 osób, mieszkańców ówczesnego powiatu jarocińskiego, którzy znaleźli schronienie także w Białaczowie, Żarnowie i Przysusze.
Wśród wysiedlonych znajdowali się znamienici przedstawiciele społeczności jarocińskiej tak jak przedwojenny burmistrz Jarocina, Edmund Rogalski, czy ceniony lekarz, dr Leon Idaszewski. Obaj aktywnie zaangażowali się w życie Opoczna, nie tylko pomagając współwysiedleńcom, lecz także udzielając wsparcia miejscowej społeczności, zwłaszcza w kwestiach zaopatrzenia w żywność i opieki medycznej.
Pamiątkowa tablica umieszczona na budynku dawnego magistratu przy Placu Kościuszki 1 staje się symbolem pamięci i hołdu dla tych, którzy znaleźli schronienie w Opocznie podczas trudnych czasów wojennych. Dzisiejsze uroczystości potwierdzają zaangażowanie społeczności lokalnej w zachowanie pamięci historycznej oraz upamiętnienie wydarzeń, które kształtują dziedzictwo Opoczna.
© 2019 URZĄD MIEJSKI W OPOCZNIE
SIEDZIBA URZĘDU MIEJSKIEGO W OPOCZNIE: STAROMIEJSKA 6, 26-300 OPOCZNO