O godzinie 9:00, zebrani z głębokim szacunkiem wysłuchali hymnu państwowego, który rozpoczął ceremonię upamiętniającą to doniosłe wydarzenie. Przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, szkół i instytucji opoczyńskich wzięli udział w ceremonii, składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze pod pomnikiem. To symboliczne gesty oddania hołdu tym, którzy zginęli podczas tej agresji.
17 września 1939 roku, o godzinie czwartej nad ranem, Związek Radziecki zaatakował Polskę, łamiąc obowiązujący traktat o nieagresji. To agresywne działanie było konsekwencją tajnego porozumienia zawartego pomiędzy Stalinem a Hitlerem, znanego jako pakt Ribbentrop-Mołotow. Miało to doprowadzić do podziału Polski i zniszczenia jej suwerenności.
Okupacja sowiecka, która rozpoczęła się w jej wyniku, przyniosła ze sobą wiele cierpień. Katyń, miejsce masowego mordu polskich oficerów, stało się symbolem bestialstwa i bezprawia. Polacy byli również masowo deportowani na wschód, co przyniosło nieopisane krzywdy i cierpienia wielu rodzinom.
W uroczystych obchodach 84. rocznicy agresji ZSRR na Polskę w Opocznie uczestniczyli przedstawiciele Gminy Opoczno, na czele z Zastępcą Burmistrza Tomaszem Łuczkowskim, dyrektorem Miejskiego Domu Kultury Zdzisławem Miękusem, dyrektorem Biblioteki Publicznej Jerzym Misiurskim oraz dyrektorem Muzeum Regionalnego Adamem Grabowskim, który poprowadził całą uroczystość.
Organizatorem obchodów był Powiat Opoczyński. Wicestarosta Maria Barbara Chomicz, reprezentująca Powiat Opoczyński, wygłosiła słowo wstępne, podkreślając wagę pamięci o tych tragicznych wydarzeniach oraz znaczenie kontynuowania edukacji historycznej.
© 2019 URZĄD MIEJSKI W OPOCZNIE
SIEDZIBA URZĘDU MIEJSKIEGO W OPOCZNIE: STAROMIEJSKA 6, 26-300 OPOCZNO