Aktualności

Koncepcja poprawy jakości wody w zalewie opoczyńskim

Opublikowano dn. 17.07.2023
Autor: Gmina Opoczno


W dniu 12 lipca 2023 roku Burmistrz Opoczna Dariusz Kosno przeprowadził inspekcję zalewu opoczyńskiego przy ul. Gen. Kazimierza Bończy-Załęskiego. Podstawowym celem inspekcji był stan jakości wody w opoczyńskim zbiorniku oraz omówienie możliwych rozwiązań poprawy jakości wody.

Obecnie nadmierna eutrofizacja wody (przeżyźnienie) prowadzi w okresie letnim do jej zakwitów, co wyklucza możliwość korzystania z kąpieliska przez mieszkańców. Powodem jest ograniczona wymiana wody w czaszy zbiornika, brak dobrze rozwiniętej strefy brzegowej oraz silna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. 

Władze miasta zdając sobie sprawę z rangi problemu jakim jest brak możliwości kąpieli w okresie wakacyjnym podjęły szereg działań, aby w jak najszybszym czasie zbiornik cieszył mieszkańców i spełniał swoje funkcje. W związku z powyższym Gmina Opoczno podpisała umowę z wyspecjalizowaną firmą, która opracowała 3 warianty możliwych działań. W celu wyeliminowania uciążliwości przy eksploatacji zbiornika wskazano działanie wielotorowe, polegające na:

  1. przebudowie w kierunku zwiększenia obecnego przepływu wody w zbiorniku (zbiornik przepływowy);

  2. zastosowaniu napowietrzania wody z zastosowaniem aeratorów;

  3. intensywnym rozwinięciu roślinności brzegowej i płytkich wód (przede wszystkim - trzcina pospolita);

  4.  intensywnym rozwinięciu roślinności w głębszych partiach zbiornika

  5. wprowadzeniu drzew i krzewów w sąsiedztwie zbiornika ocieniających powierzchnię wody.

Możliwe warianty do wdrożenia zgodnie z przedłożoną dokumentacją to:

Wariant 1 – wykonanie ujęcia brzegowego i doprowadzalnika rurowego wzdłuż koryta rzeki Drzewiczki powyżej zbiornika z wprowadzeniem wody do zbiornika w południowym narożniku zbiornika.

Wariant 2 – wykonanie kierownicy w korycie Drzewiczki powyżej istniejącej kładki z rozbiórką fragmentu zapory bocznej na wysokości kierownicy oraz w miejscu istniejącego ujęcia z zapewnieniem komunikacji wokół zbiornika kładkami o konstrukcji drewnianej. -2 proponuje się zmianę typu zbiornika lateralnego (boczny) na przepływowy, i większość przepływów rzeki Drzewiczki skierować przez czaszę zbiornika. Będzie to tzw. „otwarcie zbiornika”, większość przepływu zostanie skierowana przez teren zbiornika powodując całkowitą wymianę wody w zbiorniku częściej niż raz na dobę co z pewnością wyeliminuje problemy zakwitania zbiornika.

Wariant 3 – rozbudowa - wymiana istniejących przepustów w ujęciach i zrzutach wody na przewody o profilu jajowym z zachowaniem istniejącego układu zasilania zbiornika oraz budowę kierownic w czaszy zbiornika. -3 proponuje się zmianę typu zbiornika lateralnego na przepływowy (podobnie jak w wariancie W-2), i większość przepływów rzeki Drzewiczki skierować przez czaszę zbiornika. Będzie to tzw. „otwarcie zbiornika”, większość przepływu poniżej SNQ zostanie skierowana przez teren zbiornika powodując całkowitą wymianę wody w zbiorniku częściej niż raz na tydzień.W odróżnieniu od wariantu W-2 proponuje się w miejsce kierownicy wprowadzić w dnie rzeki pryzmę żwirowo – kamienną na poziomie SNQ wymuszającą częściowo przepływ przez czaszę zbiornika poprzez przepusty o dużych średnicach zainstalowane w miejscach istniejącego wlotu i wylotu do zbiornika. Działania takie, w celu pełnej wymiany wody w całej objętości zbiornika można uzupełnić poprzez budowę kierownic z koszy siatkowo-kamiennych w czaszy zbiornika. 

Wybór ostatecznego wariantu  poprzedzony został opracowaniem „Koncepcji funkcjonalnego połączenia rzek Drzewiczki i Wąglanki i ich dolin z przestrzenią publiczną Opoczna”. Koncepcja została opracowana w ramach projektu „OPOCZNO – OPRACOWANIE DOKUMENTACJI W RAMACH WSPARCIA ROZWOJU MIAST POPT 2014-2020”, którego celem  jest przygotowanie dokumentacji służącej do aplikowania o fundusze w ramach nowej perspektywy unijnej i która została przewidziana w działaniach podstawowych w Kompletnej Propozycji Projektu w ramach Programu „Rozwój Lokalny” i jest  finansowana w 85% ze środków Unii Europejskiej, w  ramach Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz  - 15% z budżetu państwa.

Projektanci – zespół PHENO HORIZON we współpracy z ekspertami Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, MAU Mycielski Architecture & Urbanism oraz KOMES WATER Sp. z o.o. zaprezentowali finalną wersję koncepcji pozwalającą na prowadzenie dalszych prac mających na celu wykorzystanie niezwykłych atutów przyrodniczych naszego miasta położonego w dolinach rzek - budowy bulwarów nadrzecznych, tworzenia miejsc nadwodnej rekreacji (np. poprzez przywrócenie dawnych miejsc, gdzie kiedyś można się było kąpać) czy tworzenie miejsc obserwacji przyrody. Takie rozwiązania sprawią, że miasto wypięknieje, ale przede wszystkim wzmocni swoją odporność na zmiany klimatu, coraz mocniej w ostatnich latach odczuwalne. 

Koncepcja funkcjonalnego połączenia rzek Drzewiczki i Wąglanki i ich dolin z przestrzenią publiczną Opoczna to plan kompleksowych działań w widłach rzek od wysokości drogi krajowej nr 12 do granicy miasta Opoczna i Różanny.

Po przeprowadzonych konsultacjach z mieszkańcami Opoczna oraz z autorami ww. koncepcji, podjęto decyzję o wyborze wariantu nr 2. 

Jednocześnie przypominamy że nad zalewem realizowany jest projekt „OPOCZNO – ZALEW PEŁEN ENERGII”. Projekt zakłada rozwój infrastruktury turystycznej wokół zalewu przy ul. Gen. Bończy-Załęskiego. Zakres projektu obejmuje:

  • budowę ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku Rodzinnego Ogrodu działkowego nad zalewem wraz z rozbudową oświetlenia,

  • przebudowę ul. Mickiewicza wraz ze zmianą organizacji ruchu,

  • budowę Skateparku. 

Ponadto, w ramach zagospodarowania terenu wokół zalewu planowana jest:

  • budowa pawilonów: gastronomicznego, handlowego, socjalnego,

  • altana z ławkami, stołem oraz z miejscem na palenisko,

  • prysznic plażowy,

  • plac zabaw – statek,

  • siłownia zewnętrzna typu Street Workout,

  • mała architektura nawiązująca do tradycji ceramicznych Opoczna oraz nasadzenia drzew i krzewów.

Wartość zadania: 3 945 963,61 zł

Wartość dofinansowania: 1 864 963,11 zł

Program: Oś Priorytetowa VI. Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu, Działania VI.2 Rozwój gospodarki turystycznej, RPO WŁ na lata 2014-2020.

Instytucja: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Okres realizacji:  do 30.09.2023 r.

Liczba wyświetleń: 2701

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BUDŻET OBYWATELSKI

Tło

Ikona

PLANOWANIE PRZESTRZENNE

Tło

Ikona

JAKOŚĆ POWIETRZA

Tło

Ikona

STRAŻ MIEJSKA

tlo

ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

ikona FB

Opoczno 2.0