Aktualności

Bezpieczne wakacje 2023

Opublikowano dn. 19.06.2023
Autor: Baszuk Sebastian


Okres letni, to wypoczynek dla dzieci i młodzieży, ale także czas wypoczynku dla większości dorosłych, a jednocześnie czas intensywnych rolniczych prac polowych. Aby droga na urlop oraz odpoczynek nad wodą, w górach czy w mieście były udane, warto zadbać o bezpieczeństwo własne oraz naszych bliskich, nad którym jak co roku czuwają Strażnicy Straży Miejskiej w Opocznie. Pamiętajmy, aby przestrzegać zaleceń stróżów prawa i kierować się zawsze zdrowym rozsądkiem oraz ostrożnością.

Dla Straży Miejskiej w Opocznie jest to okres wytężonej pracy podczas prowadzonej akcji „Bezpieczne Wakacje 2021”, w którą jak co roku aktywnie angażują się opoczyńscy stróże prawa. Mundurowi w patrolu zmotoryzowanym i pieszym dbają o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców naszego miasta. Straż Miejska w Opocznie w czasie wakacji prowadzi wzmożone kontrole najbardziej uczęszczanych miejsc rekreacji, rozrywki i wypoczynku.Dla Straży Miejskiej w Opocznie jest to okres wytężonej pracy podczas prowadzonej akcji „Bezpieczne Wakacje 2023”, w którą jak co roku aktywnie angażują się opoczyńscy stróże prawa. Mundurowi w patrolu zmotoryzowanym i pieszym dbają o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców naszego miasta. Straż Miejska w Opocznie w czasie wakacji prowadzi wzmożone kontrole najbardziej uczęszczanych miejsc rekreacji, rozrywki i wypoczynku.

Zasady bezpieczeństwa nad wodą akcentowane są przez strażników miejskich szczególnie wśród dzieci i młodzieży podczas spotkań z nimi i przeprowadzanych interwencji. 

Należy pamiętać, że wolno kąpać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych, gdzie nadzór nad kąpielą sprawują ratownicy. Nie należy kąpać się w rzekach i „dzikich” akwenach.

Nad wodą nie należy spożywać alkoholu i innych substancji odurzających, które są częstą przyczyną utonięć. Do basenu czy zbiornika wodnego należy wchodzić stopniowo schładzając ciało wodą. Kontakt rozgrzanego ciała z zimną wodą może grozić szokiem termicznym.

Straż Miejska przestrzega również przed skokami do wody. Najpierw należy zbadać grunt i głębokość, a następnie zastanowić się nad wykonaniem skoku. Straż Miejska apeluje, aby skoki na tzw. „główkę” wykonywać – jeśli już bardzo chcemy – wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Pamiętajmy od tego zależy nasze zdrowie i życie.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

  • Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
  • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.
  • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
  • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.
  • Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
  • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
  • Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

Przed wyjazdem pomyślmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bardziej bezpieczne na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu.

Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

 

Przypominamy również, że teren Zalewu Opoczyńskiego jest objęty całodobowym monitoringiem wizyjnym i w przypadku zauważenia niebezpiecznych zachowań czy też łamania prawa będą podejmowane stanowcze interwencje wobec sprawców tych czynów.

Dbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo.

Liczba wyświetleń: 644

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BUDŻET OBYWATELSKI

Tło

Ikona

PLANOWANIE PRZESTRZENNE

Tło

Ikona

JAKOŚĆ POWIETRZA

Tło

Ikona

STRAŻ MIEJSKA

tlo

ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

ikona FB

Opoczno 2.0