Aktualności

Inspirujące warsztaty charrette w ramach projektu „Funkcjonalne połączenie rzek Drzewiczki, Wąglanki i ich dolin z przestrzenią publiczną Opoczna”

Opublikowano dn. 28.03.2023
Autor: OPOCZNO


Za nami dwa dni wypełnione spotkaniami mającymi na celu wypracowanie rozwiązań dla poprawy jakości przestrzeni naszego miasta. Firma PHENO HORIZON (OLP Sp. z o.o.) realizująca na zlecenie Gminy Opoczno koncepcję poprawy funkcjonowania przestrzeni publicznych Opoczna zaprosiła do dyskusji w formule warsztatowej przedstawicieli wojewódzkich instytucji oraz Mieszkańców chętnych do przedstawienia swoich pomysłów.

„Opoczno nie jest oczywiście jednym miastem „odwróconym od rzeki”, to problem wielu ośrodków, które dotknęły dynamiczne, często prowadzone nieco chaotycznie, procesy rozwojowe. Bardzo doceniamy fakt, że Władze Miasta chcą to zmienić a dodatkowo zrobić to w najlepszy możliwy sposób – renaturyzując te rzeki.” – mówi arch. Małgorzata Grodzicka-Kowalczyk z PHENO HORIZON. Zespół, jaki pracuje nad tym zadaniem to najwyższej klasy eksperci – naukowcy i projektanci, którzy przez lata wypracowywali metody poprawy stanu rzek i zbiorników wodnych prowadząc badania i obserwując rozwiązania stosowane w całej Europie. W skład zespołu projektowego weszli eksperci z Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Uniwersytetu Łódzkiego, autorzy podręczników dotyczących renaturyzacji rzek, architekci krajobrazu oraz projektanci – liderzy zrównoważonej urbanistyki. Elementem prac były warsztaty – czas wykładów, dyskusji i wspólnego projektowania, co pozwoliło lepiej zrozumieć możliwości i potrzeby, aby wypracować rozwiązania najlepsze dla Opoczna.
 
Rzeczywiście istotnym elementem tworzonej koncepcji jest przywrócenie miastu rzek – zagospodarowanie dolin rzecznych, aby jako spacerowe bulwary mogły stać się dumą Miasta, miejscem, gdzie nasi Mieszkańcy będą mogli znaleźć chwilę wytchnienia i zachwycić się naturą, która w Opocznie jest niesamowita. Opracowywany jest m. in. „Plan renaturyzacji rzek Drzewiczki i Wąglanki oraz ich dolin”. Celem prac jest przywrócenie naturalnego stanu tych rzek, zastosowanie inspirowanych naturalnymi rozwiązań NBS (ang. Nature-Based Solutions), które pomogą m.in. zwiększyć ilość wody w naszych rzekach i poprawić jakość tej wody. Przy okazji mają one być bardzo ciekawym urozmaiceniem krajobrazu dolin rzecznych. Takie rozwiązania są coraz bardziej popularne w miastach europejskich i przynoszą dobre efekty ekologiczne.
 
Bulwary spacerowe, strefy aktywności czy strefy odpoczynku, miejsca, gdzie będzie można bez obaw wejść do wody – to elementy urbanistycznej części koncepcji. Dla zespołu projektowego jednym z kluczowych założeń jest przywrócenie tego co było w Opocznie kiedyś, co się sprawdzało, co podobało się Mieszkańcom i to będą próbowali przywrócić. Projektanci z niezwykłą uwagą wysłuchiwali opowieści o historii tych przestrzeni. Gdzie kiedyś się kąpano w rzece? Gdzie spacerowano? Gdzie łowione są ryby? Zastanawiano się również jak wytworzyć funkcjonalne powiązania dolin rzecznych ze Śródmieściem, aby sieć przestrzeni publicznych Miasta była czytelna, estetyczna i dostępna dla wszystkich.
 
Bardzo dziękujemy tym z Państwa, którzy poświęcili czas, aby przyjść na warsztaty i podzielić się swoją wiedzą i pomysłami na rozwój Opoczna!
 
Prace prowadzone są w ramach wsparcia rozwoju miasta POPT 2014-2020.
 
logotypy FE PT
 
Liczba wyświetleń: 1176

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BUDŻET OBYWATELSKI

Tło

Ikona

PLANOWANIE PRZESTRZENNE

Tło

Ikona

JAKOŚĆ POWIETRZA

Tło

Ikona

STRAŻ MIEJSKA

tlo

ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

ikona FB

Opoczno 2.0