Aktualności

Uczcili 79. rocznica utworzenia Armii Krajowej

Opublikowano dn. 15.02.2021
Autor: OPOCZNO


Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza wraz Adamem Grabowskim, dyrektorem Muzeum Regionalnego w Opocznie w 79. rocznicę utworzenia Armii Krajowej zapalili symboliczny znicz pod tablicą pamiątkową poświęconą Lotniczemu Oddziałowi Partyzanckiemu AK „Henryk”, która znajduje się na kościele św. Bartłomieja w Opocznie. Tablica ta została ufundowana przez ppor. Henryka Furmańczyka oraz jego żołnierzy. Uroczyste odsłonięcie odbyło się w lipcu 1989 r.

Henryk Furmańczyk ps. „Henryk” urodził się 23 grudnia 1916 r. W 1937 roku zgłosił się na ochotnika do słynnej Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Odbył w niej, ze względu na coraz bardziej widoczne zagrożenie ojczyzny, skrócony kurs obserwatora. Po promocji, w lipcu 1939 roku, otrzymał stopień podchorążego. W chwili wybuchu drugiej wojny światowej, już jako podporucznik lotnictwa, został wraz z personelem szkoły ewakuowany na Wschód. W końcu września 1939 został wzięty do niewoli przez Niemców. Udało mu się zbiec z transportu kolejowego. Powrócił do Częstochowy. Tutaj w 1940 roku włączył się aktywnie w działalność konspiracyjną ZWZ, później AK. Został zastępcą a następnie dowódcą grupy wywiadu i kontrwywiadu Okręgu Częstochowskiego AK.

Pod koniec 1943 r. ze względów bezpieczeństwa został przeniesiony w okolice Piotrkowa Trybunalskiego i na Ziemię Opoczyńską. Tutaj w styczniu 1944 roku odtworzył swoją jednostkę lotniczą, powstał Lotniczy Oddział Partyzancki AK „Henryk”. Oddział miał za zadanie utworzenie na podległym terenie zrzutowisk i lądowisk dla samolotów wykonujących nocne loty z Wielkiej Brytanii.

Podczas przygotowań do akcji „Burza” LOP „Henryk” został włączony w skład 25. Pułku Piechoty AK jako jego 3. kompania. W całym okresie okupacji jego oddział stoczył szereg potyczek, m.in. pod Szadkowicami, Białaczowem, Kowalewem, Widuchem, Białym Ługiem, Bokowem, Hutą, Stefanowem, Przysuchą, Walią i Mniszowem. OP „Henryk” brał również udział walkach związanych z przejściem przez nasz region frontu wielkiej ofensywy styczniowej Armii Czerwonej w 1945 r. Henryk Furmańczyk zmarł 18 września 1992 r. w Częstochowie.

 

Liczba wyświetleń: 1552

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BUDŻET OBYWATELSKI

Tło

Ikona

PLANOWANIE PRZESTRZENNE

Tło

Ikona

JAKOŚĆ POWIETRZA

Tło

Ikona

STRAŻ MIEJSKA

tlo

ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

ikona FB

Opoczno 2.0