Aktualności

Ostatnie pożegnanie

Opublikowano dn. 11.12.2020
Autor: OPOCZNO


Z przykrością informujemy, iż zmarł Edward Podlasek – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Opocznie w latach 1975-1984, wicedyrektor w latach 1973-75, nauczyciel muzyki w latach 1963-84 oraz założyciel i dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Opocznie.

E.Podlasek

 

Edward Podlasek ur. w 1940 r. w Sielcu jako syn Heleny i Władysława. Ukończył studia na kierunku wychowanie muzyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. W latach 1964-1972 pełnił funkcję kierownika ogniska metodycznego przy powiatowym Ośrodku Metodycznym w Opocznie. Od 1961 r.  do 1971 r. prowadził nauczycielski zespół wokalno-instrumentalny ZNP w Opocznie. Za swoje wyjątkowe zaangażowanie w pracę i działalność oświatowo – kulturalną został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Odznaką- Zasłużony Działacz Kultury.

Jego zainteresowania muzyczne rozwinęły się już w szkole średniej. Kontynuował je na studiach wyższych i w czasie długoletniej pracy pedagogicznej. Starał się umuzykalnić, rozśpiewać młodzież. Przez wiele lat prowadził trzygłosowy chór, zespół muzyczny z sekcją gitar, mandolin, akordeonów, utworzył również zespół wokalny w Szkole Podstawowej nr 3 w Opocznie. Pracował w ognisku muzycznym. Jego ukochanym „dzieckiem” była szkoła muzyczna. Pomysł powstania tej szkoły zrodził się z potrzeby kształcenia muzycznie uzdolnionych dzieci i młodzieży nie mających dotychczas takiej możliwości. Dzięki jego staraniom Minister Kultury i Sztuki, Zarządzeniem Nr 30 z 1983 r. powołał do życia Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Opocznie, która od 1985 r. mieści się w budynku przy ul. Piotrkowskiej 28. Pomysłodawca szkoły Edward Podlasek został jej dyrektorem. Pełnił tę funkcję do 1999 r., gdy odszedł na emeryturę. Od początku istnienia placówki sukcesywnie następował rozwój jej bazy. Dyrektor wyposażył szkołę w instrumenty, sprzęt, pomoce naukowe a także w nuty do szkolnej biblioteki i nagrania do szkolnej płytoteki. Założona dzięki Niemu szkoła muzyczna cieszyła się i cieszy nadal ogromnym zainteresowaniem. Odeszła wielka postać opoczyńskiej kultury.

Ostatnia droga śp. Edwarda Podlaska odbędzie się 14 grudnia. Msza św. rozpocznie się o godzinie 13.00 w Kolegiacie św. Bartłomieja.

Liczba wyświetleń: 762

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Zgłoś Awarię

ZGŁOŚ AWARIĘ

BUDŻET OBYWATELSKI

 

 

PLANOWANIE PRZESTRZENNE

 fiolet

 

 

JAKOŚĆ POWIETRZA

jakość powietrza

 

STRAŻ MIEJSKA

KOMENDA POWIATOWA POLICJI

PRZEKAŻ 1% W OPOCZNIE

PRZEKAŻ 1 %

1% logo

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina

youtube

Odwiedź nas na youtube

Panoramy

Poznaj opoczyńskie

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka