Niestety tylko w ciągu jednego ostatniego tygodnia śmierć na zbiornikach i rzekach na terenie powiatu opoczyńskiego poniosły 3 osoby, w tym 17-letni chłopak, 61-letni mężczyzna oraz 55-letnia kobieta!
Jest to najtragiczniejszy początek wakacji, jaki pamiętamy, dlatego apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność, gdyż miło spędzany czas może przerodzić się w tragedię rodzinną, a ofiarami może być, np. nasze rodzeństwo, rodzice, dziadkowie!
Przecenianie własnych umiejętności podczas kąpieli lub niewystarczająca opieka nad dziećmi mogą być opłakane w skutkach.
Przypominamy, że na terenie naszego powiatu na wszystkich zbiornikach obowiązuje zakaz kąpieli!
O czym należy pamiętać, aby w bezpieczny sposób spędzić czas nad wodą?
1. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby korzystać z kąpielisk, na których obecni są ratownicy WOPR sprawujący opiekę nad wypoczywającymi.
2. Absolutnie nie należy kąpać się na tzw. dzikich kąpieliskach oraz na kąpieliskach będących zalanymi żwirowniami lub gliniankami – są one bowiem bardzo głębokie, mają nierówne dno (w jednym miejscu może być płytko, a po przejściu kilku kroków można wpaść w głębię), a przede wszystkim nie ma na nich ratowników.
3. Zawsze należy przestrzegać regulaminu konkretnego kąpieliska – nie można zatem wypływać poza oznakowaną bojami taflę wody, jak również należy przestrzegać ewentualnych znaków dotyczących zakazu skakania do wody.
4. Należy pamiętać o tym, że skakanie w niedozwolonym miejscu może skończyć się tragicznie – można zostać kaleką do końca życia z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego.
5. Nigdy nie należy wchodzić do wody, kiedy ratownicy umieszczają na maszcie czerwoną flagę – oznacza to bezwzględny zakaz kąpieli! Nie wolno lekceważyć tego znaku – jeśli ratownik umieszcza taką flagę na maszcie, to z jakiegoś powodu uważa, że kąpiel w danym momencie jest niebezpieczna i może zagrażać życiu wypoczywających!
6. Należy pamiętać też o tym, że spędzając nad wodą czas z dziećmi, nie wolno nawet na chwilę spuszczać ich z oczu – chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie, dziecko bowiem może zostać "podmyte" przez fale i wciągnięte w głębię wody, może też przewrócić się buzią do wody i utopić się nawet na brzegu.
7. Nie wolno wchodzić do wody pod wpływem alkoholu – takie popisy także zwykle kończą się tragicznie, pod wpływem alkoholu nie czuć bowiem strachu, a nadmierna brawura może doprowadzić do tragedii.
8. Trzeba pamiętać też o tym, że do wody należy wchodzić stopniowo, nie można po długim wygrzewaniu ciała na słońcu wskakiwać do wody od razu, może to bowiem doprowadzić do wstrząsu termicznego.
9. W przypadku korzystania z łódki czy kajaka, koniecznie należy też założyć dopasowany do wzrostu i masy ciała kapok.
10. Pływając na materacu czy pontonie nie wolno wypływać za daleko, bowiem w ten sposób możemy zostać zniesieni przez prąd wody, co także może skończyć się źle.
Jeśli już dojdzie nad wodą do wypadku i ktoś zacznie się topić, wtedy trzeba natychmiast udzielić mu pomocy.
W jaki sposób udzielić pomocy tonącemu?
© 2019 URZĄD MIEJSKI W OPOCZNIE
SIEDZIBA URZĘDU MIEJSKIEGO W OPOCZNIE: STAROMIEJSKA 6, 26-300 OPOCZNO