Straż Miejska Aktualności

Straż Miejska w Opocznie apeluje - uwaga na kieszonkowców

Opublikowano dn. 16.12.2021
Autor: OPOCZNO


W okresach przedświątecznych czy też urlopowym odnotowujemy znaczny wzrost niektórych kategorii przestępstw. Kieszonkowcy działają w sklepach, na targowiskach, w środkach komunikacji publicznej.

Straż Miejska w Opocznie informuje – kradzieże kieszonkowe na targowisku, w sklepach, z niezamkniętych pokoi biurowych w urzędach lub zakładach pracy niestety się powtarzają. Trudno jest wykryć sprawców dopuszczających się tych przestępstw. Pokrzywdzeni dopiero po czasie orientują się, że padli ofiarą złodzieja, najczęściej nie ma świadków, którzy mogliby wnieść coś do sprawy . Dlatego należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby uniknąć przykrego uczucia bycia okradzionym.
 
Straż Miejska w Opocznie oraz Policja apeluje:
  • Unikaj noszenia telefonu czy portfela w tylnej kieszeni spodni. Wartościowe przedmioty noś przy sobie w miejscu trudno dostępnym lub mało widocznym; w wewnętrznej kieszeni kurtki lub marynarki, w przedniej kieszeni spodni.
  • Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie zamykać torebkę czy plecak.
  • Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu, portmonetka zawsze powinna znajdować się na dnie torebki lub w jej wewnętrznej kieszeni.
  • Pilnuj, żeby nie zostawiać swojej własności w przypadkowym miejscu –  torebki w przymierzalni, telefonu i portfela na sklepowej ladzie.
  • Unikaj zachowań, które mogą przyciągnąć uwagę kieszonkowca, nie demonstruj zawartości portfela np. poprzez przeliczanie pieniędzy w kolejce do kasy.
  • Jeśli nie pamiętasz numeru PIN nigdy nie przechowuj go razem z kartą bankomatową czy kredytową.
  • Unikaj noszenia przy sobie dużej ilości gotówki, nie zabieraj do sklepu więcej pieniędzy niż to konieczne.
 
Zwykle kieszonkowcy działają w grupie. Trudno ich rozpoznać w tłumie, ponieważ dbają o to, aby nie wyróżniać się zarówno wyglądem, jak i zachowaniem. Sporo kradzieży kieszonkowych nigdy nie zostaje zgłoszona a te, o których informowana jest policja – zwykle po pewnym czasie – są trudne do wykrycia.
 
W okresie przedświątecznym znacząco zwiększa się liczba osób odwiedzających galerie handlowe i centra miast. Jak tłumaczy Komendant Straży Miejskiej w Opocznie Dariusz Rzepka, złodzieje wykorzystują zatłoczone przestrzenie oraz roztargnienie klientów pochłoniętych przedświątecznymi zakupami. - Tego typu kradzieże są najczęstszym rodzajem przestępstw dokonywanym na terenach galerii handlowych lub targowiskach. Złodzieje unikają miejsc gdzie funkcjonuje monitoring wizyjny, aczkolwiek duży tłok w miejscach handlowych, noszone maseczki i często działanie w zorganizowanych grupach ułatwiają im ten proceder. W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia dzwońmy pod numer alarmowy 112.
 
Bądźmy czujni, nośmy maseczki, zachowujmy dystans społeczny, dbajmy o swoje bezpieczeństwo.
Liczba wyświetleń: 1268

Powrót
Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Sport i Rekreacja Gmina Opoczno

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Relacje z wydarzeń