Straż Miejska Aktualności

E-hulajnogi wreszcie temperowane prawem

Opublikowano dn. 20.05.2021
Autor: OPOCZNO


Poruszasz się hulajnogą po mieście? Już od 20 maja, nie będzie można bez umiaru śmigać po mieście elektrycznymi hulajnogami. Tego dnia w życie wejdą przepisy stabilizujące kwestie poruszania się na tych pojazdach. Zostanie także uregulowana kwestia pozostawiania pojazdu po skończonym użytkowaniu

Nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wprowadza trzy nowe definicje pojazdów :

  • hulajnogi elektryczne,

  • urządzenia transportu osobistego (takie jak deskorolki elektryczne czy elektryczne urządzenia samopoziomujące itp.)

  • urządzenia wspomagające ruch (m.in. rolki, wrotki, deskorolki, hulajnogi i inne urządzenia lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, napędzane siłą mięśni użytkownika).

Zatem gdzie można będzie poruszać się tymi urządzeniami?

- Od 20 maja użytkownicy tych urządzeń są zobowiązani do poruszania się po drogach dla rowerów, jezdniach na których ruch dopuszczony jest z prędkością 30 km/h oraz w ramach wyjątku chodnikiem gdy nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej respektując przy tym pieszych poruszających się tym pasażem lecz z prędkością nie przekraczającą 20 km/h . Wszakże użytkownicy urządzeń wspomagających w świetle prawa nadal będą traktowani jako piesi i będą przemieszczali się informuje Dariusz Rzepka – Komendant Straży Miejskiej w Opocznie.

Nowe przepisy określają sposób pozostawienia hulajnogi po skończonym użytkowaniu – urządzenia będzie można pozostawiać tylko w wyznaczonych specjalnie do tego celu miejscach lub – w przypadku stwierdzenia barku takiego miejsca – pojazdy powinny być pozostawione jak najdalej od krawędzi jezdni, równolegle do niej. W dodatku, aby korzystać z wspominanych jednośladów trzeba mieć ukończone 10 lat, posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii A1,B1, AN lub T. Natomiast osoby pełnoletnie nie muszą posiadać podanych uprawnień.

Warto zapoznać się z tymi przepisami, aby nie narazić się na prawne konsekwencje. Od 20 maja straż miejska będzie przyglądać się użytkownikom hulajnóg elektrycznych, deskorolek i innych urządzeń ułatwiających ruch i jeśli zajdzie taka potrzeba będzie interweniować.

Liczba wyświetleń: 1356

Powrót
Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Sport i Rekreacja Gmina Opoczno

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Relacje z wydarzeń