Celem głównym Programu jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby wywołane przez Streptoccocus pneumoniae poprzez przeprowadzenie skutecznych szczepień przeciwko pneumokokom u osób w wieku 55-64 lat, które zmagają się z przewlekłą chorobą płuc.
Streptococcus pneumoniae (pneumokok, dwoinka zapalenia płuc) jest bakterią szeroko rozpowszechnioną w środowisku, wywołującą zakażenia zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Przenosi się drogą kropelkową. Pneumokoki są najczęstszą przyczyną bakteryjnych zakażeń układu oddechowego takich jak zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok oraz zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli. Pneumokoki mogą również wywoływać zapalenie spojówek, zapalenie otrzewnej oraz zapalenie stawów. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP). W pojęciu tym mieści się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc z bakteriemią. Po zachorowaniu obserwuje się też wiele powikłań jak niedosłuch i głuchota (po zapaleniu ucha, zapaleniu opon mózgowo rdzeniowych), objawy neurologiczne (np. padaczka), trudności w koncentracji i nauce. U osób dorosłych podstawowym czynnikiem ryzyka zakażeń pneumokokowych jest wiek i często towarzyszące różne choroby przewlekłe. Zmiany związane ze starzeniem się układu odpornościowego oraz istotnie częstsze występowanie chorób współistniejących wśród osób starszych przyczyniają się do zwiększonej podatności na zakażenia. Szczepienie przeciwko pneumokokom daje szansę uniknięcia zakażenia lub łagodniejszego przebiegu choroby.
W obecnym systemie opieki zdrowotnej świadczenia objęte Programem dla populacji w wieku 55-64 lat z grupy ryzyka, jaką są przewlekłe choroby płuc nie są finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom przysługują osobom powyżej 65 r.ż. z ze zwiększonym ryzykiem choroby pneumokokowej. Program daje możliwość zaszczepienia się osobom, które nie osiągnęły jeszcze 65 lat i szczepienie nie jest dla nich refundowane.
W ramach Programu pacjenci będą mogli skorzystać z edukacji zdrowotnej, kwalifikacyjnego badania lekarskiego oraz szczepienia przeciw pneumokokom, które odbędą się w tym samym dniu.
Do Programu będą zakwalifikowane osoby spełniające wszystkie poniższe warunki:
Wiek 55-64 lat (wg roku urodzenia).
Miejsce zamieszkania: województwo łódzkie.
Przewlekła choroba płuc.
Zgoda pacjenta na udział w Programie.
Pacjenci mogą zapisywać się do Programu osobiście, telefonicznie lub w formie elektronicznej w placówkach, które podpisały umowę z organizatorem projektu.
Wykaz placówek, które podpisały umowę z Łódzkim Urzędem Marszałkowskim na realizację świadczeń w ramach Programu:
1. Medycyna Grabieniec Sp. z o.o. w Łodzi
2. Szpital Powiatowy w Radomsku
3. Centrum Medyczne ANMED sp. z o.o. w Pabianicach
4. Gminna Przychodnia Zdrowia w Andrespolu
5. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej CSK UM w Łodzi
6. Miejskie Centrum Medyczne „Bałuty” w Łodzi
7. Poddębickie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Poddębicach
Więcej informacji na temat inicjatywy oraz lista realizatorów:
1. Program - https://bip.lodzkie.pl/konkursy-2024/item/download/35240_618d61718e683eac9053bcce02cfc4da
2. Realizatorzy programu - https://bip.lodzkie.pl/konkursy-2024/item/download/35722_925019b956447cd4fde26397103f55fb
© 2019 URZĄD MIEJSKI W OPOCZNIE
SIEDZIBA URZĘDU MIEJSKIEGO W OPOCZNIE: STAROMIEJSKA 6, 26-300 OPOCZNO