Wieści ze Słowacji

Bajka o opoczyńskich skarbach

Opublikowano dn. 01.04.2010
Autor: Administrator


Jak to z opoczyńskimi „skarbami“ było? Wszystko o czym będzie tutaj mowa, zdarzyło się być może kiedyś przed wieloma wiekami, w bardzo odległych, zamierzchłych i baśniowych wręcz czasach.

W niewielkiej słowiańskiej osadzie leżącej na „ostrowie” pośród nie przeniknionego gąszcza i moczarów Puszczy Opoczyńskiej, która kiedyś stać sie miała zalążkiem przyszłego miasta, żył pewien odważny, żądny przygód i bogactwa junak. Jego serce i dusze już od dzieciństwa opętała niczym nieopisana żądza posiadania niezmiernego bogactwa, zdrowia, mądrości i władzy nad innymi. Myśl jego zaprzątneło znalezienie sposobu osiagnięcia zamierzeń i spełnienia pragnień. W dzieciństwie i wczesnej młodości przysłuchiwał sie często starym bajom, powieściom i klechdom o ukrytych w ziemi przed ludzkim wzrokiem nie przebranych skarbach i bogactwach. Znaleźć i odkryć ich mógł jedynie człowiek śmiały, któremu nie straszne było iść w nocy o północy do ciemnego lasu i przy odrobinie szczęścia spełnić swoje marzenia.
 
Najbardziej ze wszystkich podobała mu sie i utkwiła w pamieci baśń o cudownym kwiecie paproci. Raz w roku w środku nocy pogańskiej kupały zwanej też Sobótka lub w czasach chrześcijańskich - nocą św. Jana czyli świętojańska, zakwitać miała ponoć w każdym gęściejszym lesie na krótką chwilę jedna jedyna paproć, której zerwanie zapewnić miało bogactwo, mądrość, zdrowie i władzę. Aby ją znaleźć trzeba było mieć nie lada szczęście ponieważ ukryta była w najbardziej nieznanym, niedostępnym i tajemniczym zakątku lasu.
 
Liczba wyświetleń: 1854

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

STRAŻ MIEJSKA

tlo

ikona

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka