Wieści ze Słowacji

Wzmianki o Polakach w historii miasta Bytczy

Opublikowano dn. 01.04.2010
Autor: Administrator


Przeglądając stare karty historii słowackiego miasta Bytca (Bytcza) natrafić można na wzmianki o następujących Polakach z nim związanych:

Saczkowski – zachowane dokumenty i kronika miasta odnotowuja, że za zgodą nitrzanskiego biskupa Michała II (1393-1399) został wójtem Bytczy. Bytcza była wówczas dobrem biskupstwa Nitrze. Urzad wójtowski pózniej za zgodą biskupa Mikołaja IV (1447-1455) sprzedał posiadajacemu tytuł szlachecki Stanisławowi Żydowi miejscowosci Trencianske Bohuslavice, włascicielowi rozległych dóbr włosci województwie trenczynskim.
   
Mikołaj Świdrygał – 1440 roku otrzymał darze od króla Alberta miejscowosć Hliník nad Váhom (obecnie dzielnicy Bytczy). Po jego smierci miejscowosć przeszła poprzez ożenek z wdową po nim Dorotą na podstawie pózniejszej donacji królewskiej rece miejscowego szlachcica Błażeja Podmanickiego. Po smierci Błażeja majatek Mikołaja powrócił do rak jego synów o czym swiadczy zachowany dokument o sporze granicznym (o miedze) pomiedzy Hliníkiem n.Váhom i sasiednią miejscowoscią Kotešová z 1484 r. którym jako własciciel ziemski wystepuje Mikołaj Swidrygał. Wydaje sie, że po 1519 roku rodzina Swidrygałów straciła niniejsze włosci na dobre na rzecz innych chociaż jeszcze do 1552 r. rościła sobie pretensje majatkowe do Hliníka Katarzyna, córka Mikołaja Swidrygały młodszego.
 
Liczba wyświetleń: 1720

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

STRAŻ MIEJSKA

tlo

ikona

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka