Wieści ze Słowacji

„Okna do nieba” czyli niezwykły świat ikon

Opublikowano dn. 01.04.2010
Autor: Administrator


W poniedziałek 30 marca b.r. we foyer Domu Kultury w Bytczy otwarta została międzynarodowa wystawa malarska pt.„Okna do nieba”.

Prezentowane są na niej głównie ikony wykonane przez miejscową ikonopisarkę p. Katarzynę Kasagrandową, reprezentantkę Ikonopisarskiej Szkoły, Atelieru św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bytczy.
 
Katarzyna Kasagrandová kilka ostatnich lat przed odejściem na zasłużoną emeryturę pracowała w tutejszym urzędzie miejskim. Dostatek wolnego czasu na emeryturze pozwolił jej poświęcić się nie tylko sprawom rodzinnym, lecz również rozwinięciu pasji malarskiej. Dokładniej mówiąc pisaniu ikon, których świat ją od dawna fascynował. I tak od 2002 roku zajęła się na poważnie pisaniem ikon. Odwiedzając częściej zamieszkałą od lat na stałe w Rolle (Szwajcaria) siostrę, dała się przez nią namówić do studiowania techniki i zasad wykonania ikon. Podjęła naukę w Ikonopisarskiej Szkole, Atelier św. Andrzeja w Lozannie, prowadzonej przez Philippe Gralla, ucznia znanego ikonopisarza, ojca Egona Sendlera.
    
Od tego czasu dwa razy w roku odwiedza atelier w Szwajcarii gdzie wzbogaca swoją wiedzę i doskonali technikę wykonania ikon. Oprócz tego aktywnie uczy się za pośrednictwem internetu wykonywania nowych tematów. W twórczości opiera się głównie o rosyjską szkołę pisania ikon. Korzysta też z mnóstwa publikacji dotyczących ikonopisarstwa.

Na ekspozycji w Bytczy prezentowane są następujące dzieła artystki: Archanioł Michał, Zwiastowanie Marii Panny, Św. Jerzy, Św. Apostoł, Św. Paweł, Św. Piotr, Św. Katarzyna, Trójca Święta, Archanioł Gabriel, Prorok Eliasz, Pantokrator, Anioł Stróż, Matka Boska Włodzimierska, Mojżesz, Maria Panna (wg. E. Sendlera), Maria Panna (własne wyobrażenie).
    
Na wystawie znajduje się również sześć prac p. Beaty Nidecker ze Szwajcarii, siostry Katarzyny Kasagrandowej.
    
Wystawa, tak jak większość ekspozycji ikon, nazwana została „Okna do nieba”. Tytuł odzwierciedla symboliczne znaczenie ikony, której pole stanowi pewnego rodzaju „okno” w świat duchowy a ograniczająca ją rama jest granicą między tym co sakralne a ziemskie.
    
Interesująca wystawa tajemniczego i niezwykłego świata ikon potrwa do 7 kwietnia 2009.
    
Być może, że ekspozycja trafi w ramach współpracy między miastami również do Opoczna. Korzystając
więc z okazji serdecznie i gorąco namawiam do jej obejrzenia.
    
Dla zainteresowanych tematem podaję link ikonopisarskiego atelieru w Lozannie: www.atelier-st-andre.net

text i foto:
Waldemar Ireneusz Oszczęda
Liczba wyświetleń: 1941

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

STRAŻ MIEJSKA

tlo

ikona

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka