Wieści ze Słowacji

U podnóża Małej Fatry – Terchová

Opublikowano dn. 01.04.2010
Autor: Administrator


Zapraszamy na Słowację. Na początek zajrzymy do odległej tylko ok. 25 km na wschód od miasta Žilina, miejscowości o nazwie Terchová (Terchowa).

To niezbyt wielka licząca ok. 4 tysię¬cy mieszkańców, lecz bardzo znana słowacka wioska leżąca u podnóża pogórza Malá Fatra (Mała Fatra). Istnieje już ponad 400 lat i jak głosi zachowany dokument z 22 kwietnia  1580 roku założona została w czasach kolonizacji terenów północnej Słowacji na prawie wołoskim.
    
Do połowy XIX wieku ludność Terchowej żyła sobie spokojnie i zajmowała przeważnie pasterstwem, karczowaniem lasów oraz innymi zajęciami rolniczymi typo¬wymi dla okolic podgórskich. W okresie późniejszym pojawiali się w niej coraz częściej badacze gór, przyrodnicy, geologowie oraz pierwsi turyści. 
    
Prawdziwy rozmach ruchu turystycznego i odkrycie walorów Terchowej odnotowano jednak dopiero po zakończeniu II wojny światowej. I od wtedy cieszy się dużą popularnością. Bo Terchowa to naprawdę bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym i wypoczynkowym miejscowość, odwiedzana w lecie i w zimie przez mnóstwo turystów oraz wczasowiczów krajowych i zagranicznych. Stąd najczęściej wyrusza się na szlaki turystyczne lub stoki narciarskie wzniesień słowackiego Parku Narodowego Malá Fatra (Mała Fatra), do przepięknych wąwozów, cichych dolin, nad szumiące wody potoków, na sięgające nieba malownicze połoniny. 
 

Panorama Terchowej, rodzinnej wioski sławnego zbójnika Juraja Jánošíka (fot. W.Oszczęda)
 
Nie każdy w Polsce też wie, że tutaj urodził się legendarny, lecz rzeczywiście istniejący słowacki zbójnik, bohater ludowy i narodowy, Juraj Jánošík czyli Jerzy Janosik (1688-1713). Zwykłym rozbojem i napadaniem kupców nie zajmował się zbyt długo. Po krótkim procesie sądowym, który odbył się 16 i 17 marca 1713 w mieście Liptovský Svätý Mikuláš  (Liptowski Święty Mikołaj) orzeczono, że „za takie wielkie złe czyny i przekroczenie przykazań ma być na hak na lewym boku przegięty i tak dla przykładu dla innych złoczyńców ma być zawieszony.“
 
Inną, znaną postacią pochodzącą z wioski był Adam Franciszek Kollár (1718-1783) znany literat i filozof okresu Oświecenia zwany „słowackim Sokratesem“.
    
Będąc w Terchowej nie sposób nie zajrzeć, do miejscowego kościoła, któremu patronują słowiańscy święci bracia - Cyryl i Metody. Postawiona w 1949 roku przez znanego słowackiego architekta Milana Harminca świątynia, pochwalić się może nie lada atrakcją - całorocznie dostępną i czynną szopką. 
    
Szopka Terchowska jest drugą największą i najciekawszą szopką słowacką. Zbudowana została i zaprezentowana po raz pierwszy na Boże Narodzenie w 1967 roku. Składa się z trzech charakterystycznych części prezentujących „starą“ Terchową z tradycyjnymi rzemiosłami, zajęciami ludności i kolorytem oraz skromne Betlejem - miejsce narodzenia Jezusa będące w jaskrawym kontraście do bogatej, pełnej przepychu Jerozolimy.
  
Letni pobyt w Terchowej uprzyjemnić mogą uroczyście obchodzone Dni Cyryla i Metodego (corocznie na początku lipca) lub tradycyjny Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny - Jánošikové Dní (corocznie na początku sierpnia) odbywający się amfiteatrze plenerowym Nad Bôrami.
 
/W.Oszczęda/
Liczba wyświetleń: 2972

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

STRAŻ MIEJSKA

tlo

ikona

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka