Wieści ze Słowacji

Bogata historia i kąpiele lecznicze – Liptovský Ján

Opublikowano dn. 01.04.2010
Autor: Administrator


Miejscowość Liptovský Ján (Liptowski Jan) położona jest na wysokości 654 m n.p.m., w odległości ok. 8 km na wschód od miasta Liptovský Mikuláš (Liptowski Mikołaj), przy podtatrzańskiej autostradzie Ružomberok – Poprad.

Z geograficznego punktu widzenia leży na południowym skraju szerokiej kotliny Liptova i podnóża pogórza Nízke Tatry (Niżne Tatry). Stanowi znakomitą bazę turystyczną i wypadową do atrakcyjnej okolicy.
    
Ze źródeł historycznych i znalezisk archeologicznych wiadomo, że była osiedlona już w czasach prehistorycznych. Na wznoszącym się nad nią pobliskim wzgórzu zwanym Hrádok (Gródek) lub również Veratín, istniało osiedle kultury łużyckiej przypadającej na epokę brązu, które później zaniknęło.
     
Początki stałego osiedlenia i założenia Liptowskiego Jana datowane są dokumentem donacyjnym z 1263 roku. W nim król węgierski Bela IV darował rycerzowi o imieniu Bogumír, rozległe dobra na Liptowie. Zajmowały one obszar leżący na prawym brzegu rzeki Váh (Wag). I stąd wywodziła się pierwotna nazwa miejscowości. Obecna pochodzi przypuszczalnie z 1408 r. i związana jest ze zbudowanym w podgrodziu kościółkiem pw. św. Jana Chrzciciela, patrona wioski.
     
Zyski płynące z górnictwa (np. w XVI wieku wydobywano tutaj aż 29 kg czystego złota rocznie) umożliwiały inwestowanie kapitału do różnej działalności budowlanej. W ten sposób w niewielkiej miejscowości powstał przeważnie dobrze zachowany kompleks zabytków architektonicznych. 
 

Kąpiel zdrowotna w znanej liptowskiej „Kadzi”ma zawsze wielu amatorów (fot. W. Oszczęda)
 
Bogactwo z gór i czasy szlacheckie przeminęły. Zastąpiły ich bogate w minerały i posiadające właściwości lecznicze źródła wody. Na południowym skraju miejscowości występuje obszar naturalnych wód mineralnych i cieplicowych. Woda z nich wypływająca zaliczana jest do kategorii cieplicy chłodnej aż lekko ciepłej. Posiada mnóstwo węglanów i azotanów, czyli jest lekko mineralizowana.
     
Tutejsze źródła znane były obywatelom Liptowa już od połowy XVI w. Korzystali oni wtedy z 9 źródeł. Były one przedmiotem badań uczonych i geologów. Jozef Gemerský, urządził tu w latach międzywojennych uzdrowisko z budynkami do kąpieli w wannach i krytą pływalnią. W swoim dworze otworzył (1929-30) restaurację i pensjonat dla gości uzdrowiskowych „Grand Hotel Thermal“. Przebywali w nim goście z Budapesztu, Wiednia i Niemiec. Jeszcze do dziś podziwiać można stary kompleks uzdrowiskowy, w którym od wielu lat mieści się szkoła oraz zakład dla dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo.
     
Z kąpieli leczniczej skorzystać można całorocznie w krytej pływalni z  basenami przy domie wczasowym „Máj“, w sezonie letnim natomiast na otwartym kąpielisku termalnym. Największą atrakcją jest jednak bezpłatna kąpiel w naturalnej „Kadzi“, gdzie w ciepłej (ok. 28 oC) i bąbelkującej wodzie (H2S, CO2) wyleczyć  można stawy i oczyścić naskórek. Jednak ze względu na intensywne wypary siarkowodoru przypominającego zapach zgnitych jajek, nie poleca się w  niej przebywać dłużej niż 20 minut.
     
W pobliżu „Kadzi“ wywiera źródło wody leczniczej leczącej dolegliwości woreczka żółciowego, wątroby i trzustki.
 
/W.Oszczęda/
Liczba wyświetleń: 2701

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

STRAŻ MIEJSKA

tlo

ikona

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka