Zgodnie z duchem Kodeksu Napoleońskiego u zarania XIX w. Zakonnicy św. Ducha nie mogli chować ubogich i bezdomnych na starym cmentarzu św. Ducha i Leonarda (dzisiejsze naroże pl. Kilińskiego i ul. Inowłodzkiej). Przenieśli więc cmentarz poza miasto, na pole przylegające do Ściegien Bukowskich. Na cmentarzu tym chowano w XIX w. Ofiary epidemii cholery. Do dzisiaj zachowały się dwa pomniki z tych czasów: Teresy Lewkowicz-Pardej z 1853 r. i Pauliny Krzemińskiej. Po upadku powstania styczniowego zlikwidowano zakon św. Ducha a cmentarz stał się własnością miasta Opoczna.
Na cmentarzu cholerycznym znajduje się kwatera żołnierska z czasów I wojny światowej. Już w 1915 r. Austriacy rozpoczęli prace ekshumacyjne i tworzenie cmentarza wojskowego w Opocznie na istniejącym do dzisiaj cmentarzu cholerycznym. Akcja ta została zakończona dopiero w latach 30-tych.
Na cmentarzu cholerycznym w Opocznie spoczywa 287 żołnierzy. Są to Austriacy (41) Niemcy (3), Rosjanie (239), w tym Polaków z armii państw zaborczych 16 oraz 2 legionistów.
Na cmentarzu tym na uwagę zasługuje również cmentarz wojskowy z czasów II wojny św. którego organizowaniem zajął się Władysław Sobolewski urzędnik magistratu opoczyńskiego. Pierwsze prace przy jego organizowaniu rozpoczęto w 1947 r. a zakończono w 1950 r. Obiekt powstał w wyniku prac ekshumacyjnych na terenie ówczesnego powiatu opoczyńskiego. Grzebano tu poległych żołnierzy oraz ofiary terroru niemieckiego. W latach 1967-68 przeprowadzono dodatkowe prace ekshumacyjne. Cmentarz kryje prochy 437 żołnierzy radzieckich, 16 żołnierzy Wojska Polskiego, 40 partyzantów, 10 jeńców wojennych, 25 ofiar terroru.
W latach 1996-1997 przeprowadzono remont kapitalny cmentarzy wojskowych z I i II wojny światowej. W dniu 26 kwietnia 1998 r. zorganizowano specjalną uroczystość, w której uczestniczyli min. Przedstawiciele placówek dyplomatycznych Austrii, Czech, Białorusi, Słowacji, Izraela, Rosji, duchowni różnych obrządków katolickich. W czasie uroczystości odbyło się wspólne nabożeństwo ekumeniczne, po którym dokonano poświęcenia pomników i mogił.
Cmentarz choleryczny