Warto zobaczyć

Cmentarz wokół kościółka św. Marii Magdaleny

Opublikowano dn. 28.09.2011
Autor: OPOCZNO

Był prawdopodobnie pierwszym chrześcijańskim cmentarzem na terenie miasta. Zmarłych chowano wokół ścian kościoła.

W 1828 r. powierzchnia grzebalna cmentarza wynosiła np.172 pręty. W latach 20-tych XX w. Ks. Roman Ścisłowski poszerzył cmentarz (teren pomiędzy dzisiejszą ul. Kwiatową a ul. Staromiejską) w stronę wschodnią przeznaczając na ten cel tzw. Niwkę Kościelną. 
 
W 1945 r. gdy zaczęło brakować miejsca na pochówki ks. Władysław Gąsiorowski zwiększył powierzchnię cmentarza. W l. 60-tych XX w. Do cmentarza przyłączono terytorium przy ul. Staromiejskiej. W latach 1947-1948 część cmentarza okolono murem kamiennym i zaopatrzono w bramę i furtę.  
 
Osobliwością cmentarza jest Pomnik Oświęcimski, który zbudowano w kwietniu 1945 r. Wdowy i sieroty po zamordowanych pojechały do Oświęcimia po prochy i przywiozły je w specjalnej urnie ustawionej potem w niszy pomnika. Jest to symboliczna mogiła tych, którzy nie posiadają swoich grobów, dla ich rodzin które nawet nie wiedzą gdzie szukać grobów swoich bliskich. W pobliżu znajduje się Pomnik Katyński symboliczna mogiła ku czci Polaków zamordowanych w byłym ZSRR w latach 1939-1956. Został on odsłonięty i poświęcony 17 września 1995 r. 11 Listopada 2000 r. została poświęcona Opoczyńska Golgota Wschodu, dedykowana mieszkańcom Ziemi Opoczyńskiej zamordowanym na terytorium byłego Związku Radzieckiego. 
 
Cmentarz św. Marii Magdaleny w Opocznie ilustruje historię miasta wyrytą na kamieniach nagrobnych. Znajdują się na nim nagrobki okolicznego ziemiaństwa min. Znanej, osiadłej na terenie Ziemi Opoczyńskiej od czasów średniowiecza rodziny Libiszowskich oraz zasłużonej dla krzewienia ducha polskości w Opocznie inteligencji opoczyńskiej min. Rodzin Hubnerów, Zbiegniewskich, Zarębskich, Jasieńskich. Ziemia cmentarna kryje również prochy powstańców listopadowych (min. Lek. Medycyny Franciszka Wawnikiewicza), powstańców styczniowych jak chociażby Tomasza Skarżyńskiego i Franciszka Budzińskiego, zasłużonych Opocznian- członków rodziny Perzyńskich, Biernackich i Janasów, polskich żołnierzy września 1939 r. z Armii Prusy, żołnierzy Armii Krajowej oraz ofiar terroru niemieckiego w czasach II wojny św. Na cmentarzu św. Marii Magdaleny w miejsce krzyża przy bramie wejściowej ustawiono okolicznościową tablicę informacyjną o wielowiekowej historii tego miejsca.
Liczba wyświetleń: 8970

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

PTTK Opoczno

 

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Sport i Rekreacja Gmina Opoczno

Relacje z wydarzeń