Przed wojną działacz harcerski w Białymstoku. Po zajęciu miasta przez Armię Radziecką tworzył Szare Szeregi. Aresztowany w 1941 roku przez NKWD, skazany na karę śmierci, zamienioną na dziesięć lat łagrów. Wywieziony na Kołymę, odzyskał wolność po podpisaniu traktatu Sikorski-Majski.
Wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR formowanej przez gen. Andersa. Przeszedł szlak bojowy 2 Korpusu, walcząc m.in. pod Monte Cassino. Po wojnie pozostał na emigracji w Anglii, gdzie ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego. Działał na forum Rady Narodowej.
W 1986 w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych, w 1989 objął stanowisko prezydenta RP na uchodźstwie. W dniu zaprzysiężenia Lecha Wałęsy (22 XII 1990) przekazał elektowi insygnia prezydenckie z okresu II RP, pieczęć i oryginalny egzemplarz Konstytucji kwietniowej z 1935 roku.
Rada Miejska w Opocznie 30 XII 2004 roku w uznaniu zasług w krzewieniu polskości na emigracji nadała Ryszardowi Kaczorowskiemu Ostatniemu Prezydentowi II RP na Uchodźstwie tytuł Honorowego Obywatela Gminy Opoczno.