Honorowi obywatele Opoczna

Ryszard Kaczorowski

Opublikowano dn. 01.04.2010
Autor: Administrator

Ryszard Kaczorowski urodził się w 1919 roku, ostatni prezydent rządu RP na uchodźstwie.

Przed wojną działacz harcerski w Białymstoku. Po zajęciu miasta przez Armię Radziecką tworzył Szare Szeregi. Aresztowany w 1941 roku przez NKWD, skazany na karę śmierci, zamienioną na dziesięć lat łagrów. Wywieziony na Kołymę, odzyskał wolność po podpisaniu traktatu Sikorski-Majski.
 
Wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR formowanej przez gen. Andersa. Przeszedł szlak bojowy 2 Korpusu, walcząc m.in. pod Monte Cassino. Po wojnie pozostał na emigracji w Anglii, gdzie ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego. Działał na forum Rady Narodowej.
 
W 1986 w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych, w 1989 objął stanowisko prezydenta RP na uchodźstwie. W dniu zaprzysiężenia Lecha Wałęsy (22 XII 1990) przekazał elektowi insygnia prezydenckie z okresu II RP, pieczęć i oryginalny egzemplarz Konstytucji kwietniowej z 1935 roku. 
 
Rada Miejska w Opocznie 30 XII 2004 roku w uznaniu zasług w krzewieniu polskości na emigracji nadała Ryszardowi Kaczorowskiemu Ostatniemu Prezydentowi II RP na Uchodźstwie tytuł Honorowego Obywatela Gminy Opoczno.
Liczba wyświetleń: 6992

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka