Wydarzenia kulturalne

#Patroni2022 - Pograjka w Kruszewcu Kolonii

Opublikowano dn. 17.11.2022
Autor: OPOCZNO

Data wydarzenia: 26.11.2022 od 18:00 - 26.11.2022 do 00:00

Wraz z organizatorem Łódzkim Domem Kultury zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które odbędzie się 26.11. 2022 r. o godz. 18.00 w Świetlicy Wiejskiej w Kruszewcu Kolonii.

Podczas piątkowego wieczoru wystąpią:

  • Lunaria - żywiołowy skład muzykancki który swoimi melodiami porwie każdego w transowy wir! Wykonujemy muzykę nawiązującą do tradycji naszych przodków. Repertuar czerpiemy z zapisków naszych babć, zasłyszany na polskich wsiach od weselnych muzykantów oraz z archiwów. Muzyka jest dla nas przede wszystkim spotkaniem we wspólnym tańcu, śpiewie, tak jak to bywało dawniej. Gramy muzykę tradycyjną ze wschodniej Wielkopolski i Ziemi Sieradzkiej, z Radomszczyzny, Podkarpacia i Kujaw. Kapelę współtworzą: Dominika Oczepa – skrzypce, bęben, śpiew, Maria Stępień – skrzypce, bęben osznurowany, bęben obręczowy, śpiew, Joanna Szaflik – śpiew, basy, bęben obręczowy.

  • MEŁł - kapela powstała z wzajemnej sympatii, tęsknoty za dziewczyńską wrażliwością w muzyce, niespełnionej potrzeby wydobywania z basów dźwięku f i radości z oblekania bębenkowej pałki skórą. Gramy repertuar wiejskich mistrzów z rzeszowskiego, sieradzkiego, radomskiego, lubelskiego i innych regionów. Zdarza nam się sięgać po aranżacje w duchu mitycznego Tadeusza Sielanki, zwykle jednak przyglądamy się temu, z jaką finezją nasi mistrzowie rozdrabniali, ozdabiali, mełli i doprawiali ulubione melodie, podajemy je w źródłowej formie i subtelnie filtrujemy przez nasze wrażliwości, fascynacje i indywidualności. Można z nami tańczyć, można śpiewać, można wychodzić, wchodzić i wspólnie wsłuchiwać się w szaleństwa i czułości tej dzikiej, zapomnianej muzyki. W kapeli grają: Maria Stępień - skrzypce, bębenek, wokal, Łucja Siedlik - skrzypce, bębenek, Emilia Bolibrzuch - skrzypce, basy.

  • Kapela O!statki - w tradycji Polski centralnej skrzypek nie miał kapeli, na zabawy zabierał ze sobą tzw. statki czyli skrzypce, basy i bęben. O!statki to temperament, żywiołowość i namiętność do grania transowego. Kapela gra melodie głównie z regionu rawskiego oraz łowickiego, skupiając się szczególnie na regionie skierniewickim. Repertuar i inspirację czerpią zarówno od mistrzów – Czesława Kocemby i Wiesława Rochali, jak i z nagrań archiwalnych, m.in. od Stanisława Klejnasa.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Liczba wyświetleń: 1434

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Wydarzenia