Wydarzenia kulturalne

Chłopcy kontra Basia w Opocznie

Opublikowano dn. 16.11.2022
Autor: OPOCZNO

Data wydarzenia: 02.12.2022 od 19:00 - 02.12.2022 do 20:30

Gmina Opoczno serdecznie zaprasza na koncert zespołu Chłopcy kontra Basia, który odbędzie się w piątek, 2 grudnia 2022 r. o godz. 19.00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Opocznie.

Wstęp na koncert za okazaniem wejściówki.

Bezpłatne wejściówki na koncert do odebrania w Wydziale Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Opocznie, Pl. Kościuszki 16.

Chłopcy kontra Basia - jak sami o sobie mówią - starają się tworzyć muzykę świeżą, nieuchwytną; dbają o tę swoistość, lubują się w nieoczywistych rozwiązaniach muzycznych i tekstowych, rozsmakowują się w szeleszczących głoskach, baśniowych historiach, długich frazach kontrabasu, nieregularnych rytmach. Czasami czerpią z tradycji jazzu, ale na tyle subtelnie, aby nie wpaść w jego ramy. Fascynują się dawnymi melodiami kościelnymi, surowymi pieśniami obrzędowymi, balladami, ale zaraz wykonują stylistyczny zwrot, tak że nie sposób określić ich jak zespół folkowy. Ich serce stanowi akustyczne brzmienie kontrabasu, perkusji i dziewczęcego głosu. I tekst. Chłopcy kontra Basia bowiem szczególnie upodobali sobie formułę piosenki-opowieści. Snują więc swoje historie z morałem, dziejące się w krajobrazach dawnej wsi, zaczarowanego miasta, bajkowego „za górami, za lasami”, nadając starym ludowym motywom nowe życie i sensy. Chłopcy kontra Basia wydali dotychczas cztery płyty „Oj tak!” i „O", "Mrówka zombie" oraz "Bojarczuk - wesele" - z Agą Derlak, Andrzejem Święsem oraz śpiewaczkami Heleną Jurek i Teresą Sagan. Są autorami i wykonawcami muzyki do spektakli Eweliny Marciniak: „Morfina” w Teatrze Śląskim, „Portret Damy” w Teatrze Wybrzeże (z Agą Derlak) i „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem” w Teatrze Śląskim w reżyserii Roberta Talarczyka. Mają na koncie 13 lat wspólnego grania, mnóstwo koncertów i spektakli i dużo - z tytułu ich wszystkich – radości.

W Opocznie zagrają materiał z trzech płyt -  „O", "Mrówka zombie" i „Oj tak!”

Zagrają w składzie:

Basia Derlak - śpiew

Łukasz Korybalski - trąbka

Mateusz Modrzejewski - perkusja

Tomasz Waldowski - instrumenty klawiszowe, gitary

Maciej Szczyciński- kontrabas

 
Plakat Koncert Chłopcy kontra Basia
Liczba wyświetleń: 998

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Panoramy

Poznaj opoczyńskie

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Wydarzenia