Wydarzenia kulturalne

Spotkanie z Dariuszem Szymanowskim - autorem książki „Gdzie spoczywa Hubal?”

Opublikowano dn. 15.11.2021
Autor: OPOCZNO

Data wydarzenia: 27.11.2021 od 16:00 - 18.11.2021 do 18:00

Muzeum Regionalne w Opocznie wraz ze Stowarzyszeniem „Wizna 1939” i Pawłem Telusem zaprasza na spotkanie z Dariuszem Szymanowskim, autorem książki „Gdzie spoczywa Hubal?”. Spotkanie odbędzie się w sobotę 27 listopada o godzinie 16:00 w Miejskim Domu Kultury w Opocznie.

Dariusz Szymanowski jest prezesem Stowarzyszenia „Wizna 1939”, które od kilku lat prowadzi między innymi poszukiwania grobu mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Dotychczasowe prace Stowarzyszenie prowadziło w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego i na cmentarzu w Inowłodzu. Książka „Gdzie spoczywa Hubal?” jest swoistym zapisem dotychczasowych poszukiwań zmierzających do ustalenia miejsca pochówku mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Autor z wielkim zaangażowaniem analizuje wszelkie tropy i informacje, które pojawiały się w tym temacie na przestrzeni lat. Przedstawia i analizuje wyniki prac prowadzonych przez Stowarzyszenie.

Stowarzyszenie „Wizna 1939” działa od 2008 r. Od tego czasu prowadzi szeroko zakrojone działania mające na celu upamiętnienie historii Polski i Polaków w okresie II wojny światowej, okresie poprzedzającym wybuch wojny i okresie powojennym oraz upamiętnienie udziału żołnierzy polskich na frontach II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu kampanii wrześniowej 1939r. Realizuje swoją misję w oparciu o poszukiwania, działalność wydawniczą, kulturalną i inną, która przybliża najlepsze cechy współczesności w oparciu o poszanowanie dla historii i tradycji. Członkowie Stowarzyszenia w sposób szczególny kultywują pamięć na temat bohaterskiej obrony odcinka Wizna podczas Kampanii Polskiej 1939 r. oraz prowadzą badania dotyczące niemieckiej zbrodni na żydowskich mieszkańcach Jedwabnego popełnionej w lipcu 1941 r.

Warto zaznaczyć, że Muzeum Regionalne w Opocznie współpracuje ze Stowarzyszeniem „Wizna 1939” od 2019 r. Wspólnie prowadziliśmy prace mające na celu lokalizację mogiły powstańców styczniowych w Prymusowej Woli oraz poszukiwania mogiły ofiar terroru komunistycznego z drugiej połowy lat 40. XX w. również na terenie Prymusowej Woli.

plakat

Liczba wyświetleń: 2050

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Wydarzenia