Kultura - aktualności

41. rocznica stanu wojennego

Opublikowano dn. 14.12.2022
Autor: OPOCZNO


Opoczyńskie uroczystości upamiętniające 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce rozpoczęły się już w niedzielę 11 grudnia. Z inicjatywy NSZZ „Solidarność” Odział Opoczno w kościele św. Bartłomieja została odprawiona Msza Święta w intencji ofiar stanu wojennego i szybkiej kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki.

13 grudnia w południe delegacje samorządowców, opoczyńskich instytucji, szkół i organizacji a także mieszkańcy Opoczna złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą NSZZ „Solidarność”, która znajduje się na ścianie kościoła św. Bartłomieja. W uroczystości udział wzięli między innymi: starosta opoczyński Marcin Baranowski, wicestarosta Maria Barbara Chomicz, zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie Zdzisław Miękus, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie Anna Ksyta oraz Małgorzata Brola reprezentująca Bibliotekę Publiczną im. Stefana Janasa w Opocznie. Krótki rys historyczny stanu wojennego przedstawił Adam Grabowski. Internowany w stanie wojennym Wiesław Turek korzystając z okazji zaproponował, by dwa nowo budowane ronda w Opocznie uzyskały nazwę Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Ziemi Opoczyńskiej – Solidarność oraz rondo Ireneusza Prędkiego.

Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja tablicy upamiętniającej byłą siedzibę komunistycznego aparatu represji przy ul. Piotrkowskiej 6. Po wielu latach starań udało się wreszcie upamiętnić miejsce, w którym zdrowie i życie najpierw z rąk Niemców a po wojnie funkcjonariuszy NKWD, UB, MO i SB, traciło wielu mieszkańców naszego miasta i regionu.  Fundatorem tablicy jest Gmina Opoczno, treść natomiast została opracowana przez Muzeum Regionalne w Opocznie.

Podsumowaniem uroczystości była prelekcja kustosza Muzeum Regionalnego w Opocznie Wiktora Pietrzyka zatytułowana „Komunistyczny aparat represji w Opocznie”. Jej słuchaczami byli głównie uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. Na przełomie lat 40. i 50. XX w. wielu uczniów właśnie tej szkoły było dotkliwie represjonowanych za swoją młodzieńczą działalność opozycyjną i antykomunistyczną. Uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu interesujących informacji na temat nieistniejącej już kamienicy przy Piotrkowskiej 6, struktur opoczyńskiego UB i SB oraz zbrodniczej działalności tych organów. Nie zabrakło także akcentów dotyczących okresu stanu wojennego w Opocznie. Swoimi wspomnieniami z tego okresu podzielił się także starosta Marcin Baranowski oraz wicestarosta Maria Barbara Chomicz.

Organizatorami wtorkowych uroczystości był Starosta Opoczyński Marcin Baranowski, burmistrz Opoczna Dariusz Kosno, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski oraz dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie Anna Pręcikowska-Skoczylas.

tekst: Muzeum Regionalne w Opocznie

Liczba wyświetleń: 1013

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Wydarzenia

Relacje z wydarzeń