Kultura - aktualności

Rodzina Dziewulskich z wizytą w Opocznie

Opublikowano dn. 22.08.2022
Autor: OPOCZNO


W ubiegłą sobotę 20 sierpnia gościliśmy w Opocznie szeroką reprezentację rodziny Dziewulskich – potomków Jana Aleksandra Dziewulskiego, jednego ze współzałożycieli przedsiębiorstwa „Dziewulski i Lange”. Rodzina Dziewulskich była gościem honorowym trzeciej edycji Festiwalu Płytki Ceramicznej.

Swoją obecnością zaszczycili nas: prof. zw. dr hab. n. med. Jadwiga Dziewulska-Komender – seniorka rodu, wnuczka Jana Aleksandra Dziewulskiego, Anna Komender – córka Jadwigi, Jarosław Dziewulski – prawnuk Jana Dziewulskiego, Elżbieta Dziewulska, Zuzanna Dziewulska – praprawnuczka Jana Dziewulskiego, Joanna Opolska – prawnuczka Jana Dziewulskiego, Karolina Opolska – praprawnuczka Jana Dziewulskiego, dr Agnieszka Tiuryn-Petrulewicz – prawnuczka Jana Dziewulskiego, płk Andrzej Petrulewicz oraz Anna Hyc – bratowa Jadwigi Komender.

Sobotnia wizyta rozpoczęła się od krótkiego spotkania w Muzeum Regionalnym, po którym wszyscy udali się do Urzędu Miasta mieszczącego się w dawnej siedzibie firmy „Dziewulski i Lange”. Po drodze dyrektor Muzeum Adam Grabowski zapoznawał gości z historią miasta i jego zabytkami. Trzeba bowiem podkreślić, że dla większości Dziewulskich była to pierwsza wizyta w Opocznie. W secesyjnym pałacyku „Dziewulskich i Lange” odżyły emocje i rodzinne wspomnienia. Był to szczególny moment zwłaszcza dla seniorki rodu dziewięćdziesięciojednoletniej prof. Jadwigi Dziewulskiej-Komender, której ojciec Jan Albin Dziewulski urodził się i wychował w Opocznie. Rodzina miała okazję zwiedzić pałacyk i jego pomieszczenia, została również przyjęta przez władze Opoczna na czele z burmistrzem Dariuszem Kosno.

Głównym punktem wizyty był natomiast udział rodziny Dziewulskich w zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Opocznie konferencji towarzyszącej Festiwalowi Płytki Ceramicznej. Jej motywem przewodnim było opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne, przeszłość, teraźniejszość a także spojrzenie w przyszłość. Z pierwszą prelekcją zatytułowaną „W poszukiwaniu ceramicznego dziedzictwa” wystąpili przedstawiciele rodziny Dziewulskich (prof. Jadwiga Dziewulska-Komender, dr Agnieszka Tiuryn-Petrulewicz oraz Joanna Opolska) wraz z dyrektorem Adamem Grabowskim. Dziewulscy podkreślali ogromne znaczenie jakie ma dla nich nawiązanie kontaktów z historykami z Opoczna. To swoista podróż sentymentalna do rodzinnych korzeni, która dodatkowo motywuje do dalszych poszukiwań genealogicznych. Adam Grabowski zaprezentował natomiast unikalne zdjęcia Jana Aleksandra Dziewulskiego, braci Lange i ich rodziny, które dzięki uprzejmości rodziny Dziewulskich, wzbogaciły zbiory Muzeum Regionalnego w Opocznie. Opowiedział także w jaki sposób, po niespełna wieku przerwy, doszło do ponownego nawiązania kontaktu z Dziewulskimi.

Po tym na scenie Miejskiego Domu Kultury przywitaliśmy gości ze Słowiańska, miasta partnerskiego Opoczna – Yevheniię Kaluhinę wraz z córką Dianą Zander. Dyrektorka zaprzyjaźnionego Muzeum w Słowiańsku Yevheniia Kaluhina ujęła wszystkich uczestników konferencji niezwykle emocjonującym wystąpieniem. Opowiedziała o wspólnym dziedzictwie historycznym Słowiańska i Opoczna budowanym od przeszło wieku w oparciu o przemysł ceramiczny. W kontekście trwającej wojny z Rosją mówiła o niełatwej roli muzealnika, którego głównym zadaniem jest obecnie ratowanie wielowiekowego dziedzictwa materialnego i kulturowego przed zniszczeniem przez wkraczającego agresora. Celem putinowskiej Rosji na Ukrainie jest całkowite zniszczenie, zatarcie i zanegowanie wszelkich, nawet historycznych, związków Ukrainy z Europą Zachodnią.

Jako ostatnia na sobotniej konferencji wystąpiła prof. dr. hab. inż. Ewa Kuryłowicz – uznany autorytet w dziedzinie architektury z autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates. Prezentacja profesor Kuryłowicz dotyczyła ogromnego potencjału miasta Opoczna, który w oparciu o właściwe wykorzystanie dziedzictwa ceramicznego, daje szansę realizacji w Opocznie wyjątkowego na skalę europejską Muzeum Płytki Ceramicznej.

Nasi goście mieli okazję wziąć udział w pozostałych wydarzeniach towarzyszących Festiwalowi Płytki Ceramicznej oraz zwiedzić Opoczno. Wizyta potomków Jana Aleksandra Dziewulskiego oraz przedstawicieli partnerskiego Muzeum w Słowiańsku, pozwoliła na efektywne kontynuowanie badań nad historią naszego wspólnego dziedzictwa ceramicznego. O rezultatach naszej pracy będziemy oczywiście informować.

tekst i zdjęcia: Muzeum Regionalne w Opocznie

Liczba wyświetleń: 2261

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Wydarzenia

Relacje z wydarzeń