Otwarcia ekspozycji dokonał dyrektor opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski witając licznie przybyłych gości. Pośród nich znaleźli się między innymi: Tomasz Łuczkowski – zastępca burmistrza Opoczna, Józef Kukuła – kolekcjoner, właściciel Izby Regionalnej Tradycji i Zwyczajów Łowieckich w Czańcu, płk dr Waldemar Komenda – WKŁ „Hubal” w Tomaszowie Mazowieckim, Agnieszka Jackowska – Przewodnicząca Zarządu Okręgowego PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim, Czesław Biskup – prezes Koła Łowieckiego „Leśnik” w Widełkach, Jan Siemaszko – myśliwy i kolekcjoner z Kielc, mjr Jerzy Duda oraz Zdzisław Miękus – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie. Na otwarciu obecna była również młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego oraz Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opocznie. Dyrektor Grabowski podkreślił, że wystawa doskonale wpisuje się promowanie prywatnego kolekcjonerstwa, które od zawsze stanowiło główną podwalinę muzealnictwa.
Pułkownik Komenda przybliżył wszystkim z kolei najważniejsze zadania realizowane na co dzień przez środowisko myśliwych i członków Polskiego Związku Łowieckiego. Podkreślił też, że celem wystawy oprócz promowania kolekcjonerstwa, jest również ocieplanie wizerunku myśliwych, który jest obecnie bardzo zniekształcany przez większość mediów. Podkreślił również, że nie przypadkowo patronem Wojskowego Koła Łowieckiego w Tomaszowie Mazowieckim został mjr Henryk Dobrzański. „Hubal” był bowiem nie tylko żołnierzem i sportowcem, ale również myśliwym.
Jako ostatni głos zabrał Józef Kukuła, właściciel i organizator Izby Regionalnej Tradycji i Zwyczajów Łowieckich w Czańcu. To właśnie z jego prywatnej kolekcji pochodzą prezentowane na wystawie egzemplarze broni czarnoprochowej. Opowiedział w jaki sposób rozpoczęła się jego przygoda z kolekcjonerstwem. Warto podkreślić, że oprócz dawnej broni Jarosław Kukuła kolekcjonuje również falerystykę o tematyce łowieckim, trofea łowieckie a także literaturę przedmiotu. Obecną młodzież gorąco zachęcał do odkrywania w sobie pasji kolekcjonerskich.
Na otwartej ekspozycji można zobaczyć kilkadziesiąt egzemplarzy broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku. Zaprezentowano broń o różnej konstrukcji zarówno europejskiej produkcji jak i pochodzącą choćby z Bliskiego Wschodu czy Afryki. Na zwiedzających czekają także interesujące obrazy i grafiki o tematyce łowieckiej.
Wystawę można zwiedzać do końca maja 2022 r. Zapraszamy!
tekst i zdjęcia: Muzeum Regionalne w Opocznie
© 2019 URZĄD MIEJSKI W OPOCZNIE
SIEDZIBA URZĘDU MIEJSKIEGO W OPOCZNIE: STAROMIEJSKA 6, 26-300 OPOCZNO