Kultura - aktualności

Spotkaniem z GROM-em

Opublikowano dn. 28.03.2022
Autor: OPOCZNO


Dużym zainteresowaniem cieszyło się sobotnie (26 marca) spotkanie z legendarną Jednostką Wojskową GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszeniem „Wizna 1939”. Do hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Opocznie przybyli przede wszystkim miłośnicy historii, zarówno dawnej jak i współczesnej wojskowości, nie zabrakło także żołnierzy służby czynnej jak i rezerwistów. Warto podkreślić, że dominowała młodzież żywo zainteresowana najnowszą techniką wojskową.

Organizatorami spotkania była Fundacja GROM. Siła i Honor, Związek Polskich Spadochroniarzy, Stowarzyszenie „Wizna 1939” oraz Muzeum Regionalne w Opocznie. Gościem spotkania był m.in. zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski oraz wójt Gminy Paradyż Wojciech Rudalski oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Opocznie Edyta Skorupska.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się płk. Andrzej Kruczyński „Wodzu” – weteran Jednostki Wojskowej GROM, który dowodził akcją na platformie KAAOT i działaniami w porcie Umm Kasr w Iraku. Pułkownik ciekawie opowiadał na temat swojej służby w elitarnej jednostce GROM, można było także nabyć jego najnowszą książkę „Zielona droga”. Swoje wydawnictwo prezentował także Michał Olton, wieloletni pracownik Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jego książka „Cichociemna Elita” w przystępny sposób przedstawia historię tej wyjątkowej polskiej formacji z okresu II wojny światowej. Trzeba zaznaczyć, że to właśnie Cichociemni stali się patronami i swoistymi mentorami powstałej wiele lat później jednostki GROM.

Swoją działalność i duże osiągnięcia w dziedzinie dokumentowania historii zaprezentowali członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Dariusz Szymanowski i Marcin Sochoń – prezes i wiceprezes Stowarzyszenia opowiadali m. in. na temat prac prowadzonych w Jedwabnem, dzięki którym udało się zgromadzić liczne dowody potwierdzające niemiecką zbrodnię na ludności Żydowskiej z lipca 1941 r.

Dosłownie oblegane były stoiska prezentujące umundurowanie i uzbrojenie Jednostki Wojskowej GROM. Swój sprzęt prezentowali również strzelcy z Jednostki Strzeleckiej Opoczno 1042 ZS Strzelec OSW. Na osobnym stanowisku można było zobaczyć zaawansowany sprzęt poszukiwawczy oraz zapoznać się z wydawnictwami Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Swoje prace wystawiał rysownik Piotr Karsznia, członek Stowarzyszenia i zarazem ilustrator programu „Było… nie minęło. Kronika Zwiadowców Historii”.

Dziękujemy za pomoc w organizacji wydarzenia dyrekcji i pracownikom Szkoły Podstawowej nr 3 w Opocznie, Jednostce Strzeleckiej Opoczno 1042 ZS Strzelec OSW, Nowak Sound oraz KGW z Woli Załężnej.

 

tekst i foto: Muzeum Regionalne w Opocznie

Liczba wyświetleń: 1459

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Wydarzenia

Relacje z wydarzeń