Kultura - aktualności

Wokół Heleny Moszczeńskiej!

Opublikowano dn. 07.10.2021
Autor: OPOCZNO


W sobotę w Miejskim Domu Kultury odbyła się projekcja filmu „Biały obrus nasnuwany historiami”, opowiadającego historię zasłużonej dla Goliny (powiat jarociński) Heleny Moszczeńskiej, wysiedlonej mieszkanki Jarocina, dla której nowym domem stała się Ziemia Opoczyńska.

Film to zapis czerwcowego widowiska zaprezentowanego właśnie w Golinie, podczas uroczystości nadania tamtejszej Szkole Podstawowej imienia Heleny Moszczeńskiej. W spektaklu wzięła udział młodzież z Grupy Teatralnej SERMO, działającej przy Miejskim Domu Kultury, pod kierunkiem instruktor Agaty Andrzejewskiej, która w niektórych scenach wcieliła się w rolę przesiedleńców.

Przypomnijmy, że w 1939 r. opocznianie oraz mieszkańcy innych miast i wsi Generalnego Gubernatorstwa bezinteresownie przyjęli na pięć lat do swoich domów 3,5 tys. mieszkańców powiatu jarocińskiego wysiedlonych ze swoich rodzinnych stron przez Niemców. Seans poprzedził występ dudziarzy: Jagody Pawlak i Fryderyka Jankowskiego oraz krótka prelekcja Tomasza Jankowskiego, dyrektora Szkoły Podstawowej w Golinie, będącego jednocześnie autorem scenariusza. O epizodach z okresu II wojny światowej łączących mieszkańców Opoczna i Jarocina mówił Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna. Film jest efektem współpracy Gminy Opoczno z miastem partnerskim jakim jest Jarocin.

Liczba wyświetleń: 1030

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Wydarzenia

Relacje z wydarzeń