Kultura - aktualności

Z wizytą w mieście partnerskim

Opublikowano dn. 22.06.2021
Autor: OPOCZNO


W odpowiedzi na zaproszenie władz Gminy Jarocin, w miniony piątek, 18 czerwca delegacja reprezentująca Gminę Opoczno złożyła wizytę w naszym mieście partnerski. Celem spotkania był udział w uroczystości nadania Szkole Podstawowej w Golinie imienia Heleny Moszczeńskiej.

Uroczystość rozpoczęła się częścią oficjalną, podczas której została odsłonięta nowa tablica z nazwą placówki a młodzież szkolna przybliżyła postać patronki szkoły Heleny Moszczeńskiej.

Najważniejszą częścią programu było widowisko artystyczne pt. „Biały obrus nasnuwany historiami” poświęcone Helenie Moszczeńskiej bardzo zasłużonej mieszkance Goliny. Opowieść nie tyko o życiu głównej bohaterki, ale też o Golinie, ludziach i zwyczajach na przestrzeni blisko pół wieku. To historia, która się wydarzyła, ale również opowieści zasłyszane i nimi inspirowane.

„Biały obrus nasnuwany historiami”, to wyjątkowe widowisko poświęcone Helenie Moszczeńskiej, łączące w sobie elementy teatralne, taneczne, muzyczne, teatr ognia, prezentacje multimedialne, tradycję z nowoczesnością.

W spektaklu przygotowanym pod kierunkiem Tomasza Jankowskiego, dyrektora szkoły w Golinie, który był również autorem scenariusza, można było zobaczyć profesjonalnych wykonawców, grupy, zespoły, oraz amatorów i młodzież szkolną. Scenariusz zawierał XIII bardzo interesujących scen inspirowanych życiem głównej bohaterki oraz wydarzeniami związanymi z historia Goliny i jej mieszkańców. W scenie związanej z wątkiem wysiedlenia jarociniaków oraz Heleny Moszczeńskiej na Ziemię Opoczyńską wzięła udział młodzież z grupy teatralnej "Sermo", która działa przy Miejskim Domu Kultury w Opocznie pod kierunkiem Agaty Andrzejewskiej. Podczas tej sceny młodzież wcieliła się w postacie przesiedleńców a Agata Morawska wykonała utwór „Zima 39-45”. Natomiast na ekranie pojawił się kolaż zdjęć związanych z Opocznem i II wojną światową. Częścią widowiska stała się też publiczność, która została wciągnięta w zabawy z nićmi, a zaproszeni goście musieli wykazać się umiejętnościami tanecznymi. W widowisku wystąpili również członkowie zespołów ludowych oraz harcerze z jarocińskiego hufca ZHP. 

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia nasze miasto było reprezentowane przez zastępcę burmistrza Tomasza Łuczkowskiego, Jakuba Biernackiego radnego Rady Miejskiej w Opocznie, dyrektora Muzeum Regionalnego Adama Grabowskiego, dyrektora Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie Jerzego Misiurskiego oraz młodzież z grupy teatralnej SERMO z MDK pod kierunkiem Agaty Andrzejewskiej.

 

Liczba wyświetleń: 1476

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Wydarzenia

Relacje z wydarzeń