Kultura - aktualności

Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych „HUBAL”

Opublikowano dn. 14.06.2021
Autor: OPOCZNO


Wczoraj zakończył się pierwszy Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych „HUBAL”, którego uczestnicy w słońcu, kurzu, pyle, ale także w deszczu i błocie przemierzali na weteranach ziemię opoczyńską, poznając jej bogatą historię. Trwająca od 11 do 13 czerwca impreza poświęcona była w tym roku historii Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Chcieliśmy przez to upamiętnić 81. rocznicę śmierci tego legendarnego dowódcy nierozerwalnie związanego z ziemią opoczyńską.

Do uczestnictwa w Rajdzie zgłosiło się przeszło 120 osób i 80 motocykli zabytkowych, czyli tych wyprodukowanych maksymalnie do 1990 roku. Naszymi gośćmi byli motocykliści praktycznie z całego kraju, od Podlasia po Opolszczyznę. Rajd miał więc charakter ogólnopolski. Wśród motocykli dominowały maszyny radzieckie – „Emki”, „Kaśki”, „Urale”, „Iże”, ale nie tylko. Były też „Harleye” czy choćby takie perełki wojennej motoryzacji jak BMW „Sahara” z 1943 r. Najwytrwalsi szczęśliwie ukończyli przejazd na polskich „Wueskach”!

Trasa rajdu liczyła blisko 80 km i przebiegała szosami, leśnymi drogami i bezdrożami trzech gmin powiatu opoczyńskiego – Gminy Opoczno, Gminy Poświętne i Gminy Drzewica.

11 czerwca – pierwszy dzień rajdu upłynął przede wszystkim na przyjeździe i rejestracji uczestników i oczywiście wspólnej integracji przy ognisku i w pięknych okolicznościach przyrody na terenie obozowiska w Woli Załężnej.

Głównym dniem rajdowym była natomiast sobota. Tuż po 9:00 motocykliści zjawili się kawalkadą przed Muzeum Regionalnym w Opocznie. Tutaj odbyło się oficjalne rozpoczęcie rajdu. Uczestników przywitał dyrektor opoczyńskiego Muzeum – Adam Grabowski oraz Paweł Karbownik z Moto Soviet Servis – główni organizatorzy wydarzenia. Obecny był także Janusz Reszelewski – burmistrz Drzewicy, Michał Franas – wójt Gminy Poświętne, Wiesław Wołkiewicz – radny Rady Miejskiej w Opocznie oraz Jerzy Misiurski – dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie. Uczestnicy rajdu mieli okazję zwiedzić Muzeum, mieszkańcy Opoczna zaś dokładnie przyjrzeć się zabytkowym motocyklom.

O godzinie 10:30 motocykle wyruszyły w trasę, na której znalazło się 9 punktów obowiązkowych: pomnik kpr. Władysława Dawgierta koło Dęborzeczki, kapliczka Giełzów, leśniczówka Bielawy, Szaniec mjr. Hubala w Anielinie, Bazylika św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela w Studziannie, Zajazd Leśniczówka, gdzie wszyscy zjedli obiad, zamek w Drzewicy, Radzice Duże oraz dwór spokrewnionej z „Hubalem” rodziny Drużbackich w Zameczku. Na trasie na uczestników czekały miłe niespodzianki. Pod Hubalowym Szańcem była to grochówka i podarunki przygotowane przez Nadleśnictwo Opoczno. Natomiast w Radzicach Dużych wyśmienity poczęstunek w wykonaniu miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Szczególnie w pamięci rajdowiczów zapadły pyszne pierogi i tradycyjne ciasto, za które gospodyniom serdecznie dziękujemy. Ostatni motocykliści na teren bazy w Woli Załężnej dojechali po godzinie 18:00, zmoknięci, zmęczeni, ale jakże zadowoleni! W sobotniej dobrej zabawie nie przeszkodził nawet obfity deszcz, który wieczorem dosłownie lunął z nieba. Wspólne biesiadowanie i wymiana wrażeń z niełatwej trasy trwały do późnych godzin nocnych.

Niedziela była ostatnim dniem Opoczyńskiego Rajdu Motocykli Zabytkowych „HUBAL”. Przedpołudnie przywitało wszystkich promieniami słońca przebijającymi się zza chmur. Uczestnikom rajdu, w ludowych opoczyńskich strojach i ze słodkim poczęstunkiem zaprezentowały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Załężnej. Nadszedł też czas podsumowania i oficjalnego zakończenia rajdu, po którym jego uczestnicy udali się w drogę powrotną. Dla nas organizatorów najlepszym podsumowaniem rajdu były uśmiechy i zadowolone twarze naszych gości. Warto podkreślić, że zgodnym życzeniem wszystkich rajdowiczów było spotkanie w tym samym miejscu i składzie za rok. 

Liczba wyświetleń: 1816

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Wydarzenia

Relacje z wydarzeń