Galeria Twórców

Weronika Gruszecka

Opublikowano dn. 07.10.2011
Autor: OPOCZNO

„Nie wyobrażam sobie życia bez ukochanego folkloru opoczyńskiego" - stwierdza Weronika Gruszecka, wyjątkowo aktywna twórczyni ludowa. Pasiaki, hafty, koronki, pająki i kwiaty z bibuły to jej życiowa pasja.

Weronika Gruszecka mieszka w Wygnanowie, w drewnianym domu. Przekraczając próg, od razu wkraczamy jakby w minione lata. Mnóstwo własnoręcznych, wielobarwnych wyrobów artystycznych, które pani Weronika uwielbia i z ogromną radością wykonuje. Są tu kolorowe pająki, rózgi, bukiety kwiatowe, wycinanki. Izba jest urządzona niemal jak wystawa muzealna. Mamy tu łóżko z haftowanymi poduchami, święte obrazy, przystrojone kolorowymi girlandami, koronki, figura Matki Boskiej, skrzynie wianne, pełne tradycyjnych materiałów, chustek „salinówek". Uwagę zwracają także stare przedmioty codziennego użytku, jak stół, kredens, a nawet radio. Pani Weronika chętnie prezentuje turystom i młodzieży szkolnej swoje wyroby, organizuje pokazy pracy rękodzielniczej, uczestniczy w lekcjach o tematyce regionalnej.

 

Weronika Gruszecka urodziła się 2 lutego 1934 roku. Jej matka Marianna z Płócienników była wdową z dwojgiem dzieci. Ponownie wyszła za mąż za Stanisława Jakóbczyka i dochowali się trójki dzieci. Cała piątka wychowywała się, pomagając w gospodarstwie. 

 

Stanisław Jakóbczyk brał udział w kampanii wrześniowej, po czym zabrany do niewoli, przebywał do końca wojny. Pani Weronika w wieku 19 lat wyszła za mąż za Wacława Gruszeckiego ze wsi Radzice Małe, z którym dochowała się trójki dzieci. Obecnie Weronika Gruszecka ma 10 wnuków i 4 prawnuków. Jest laureatką wielu konkursów, posiada dyplomy i wyróżnienia. Od 2006 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, oddziału piotrkowskiego. Na wniosek Muzeum Regionalnego w Opocznie otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prestiżowe odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej". 

 

Oprócz robienia haftów, koronek i wytworów papierowych, Gruszecka spisuje zapamiętane dawne przyśpiewki ludowe i pieśni, pisze krótkie wiersze. Należy do miejscowego zespołu śpiewaczego „Wygniananka", z którym występuje na świętach ludowych, gminnych i kościelnych. Jej prace znajdują się w muzeach w Lublinie, Łodzi, Piotrkowie Tryb., Tomaszowie Maz., Opocznie.

 

Pasja pani Weroniki

Pasja pani Weroniki 

Liczba wyświetleń: 5557

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka