Fundusze Unijne zrealizowane

Zdjęcie Artykułu

BUDOWA DOMU LUDOWEGO I ŚWIETLICY W KRAŚNICY

Opublikowano dn. 07.01.2011
Autor: OPOCZNO

Budowa Domu Ludowego i świetlicy w Kraśnicy Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2007 - 2013

 
 

Oś priorytetowa:  V Infrastruktura społeczna

Działanie:  V.4 Infrastruktura kultury

Numer wniosku:  WND - RPLD.05.04.00-00-034/10

Numer umowy:  UDA - RPLD. 05.04-00-00-034/10-00

Data podpisania umowy:  30.12.2010 r.

Tytuł projektu:  Budowa Domu Ludowego i świetlicy w Kraśnicy

Beneficjent:  Gmina Opoczno

Okres realizacji:  19.03.2008 r. - 30.11. 2011 r.

Wartość projektu:  3.846.534,58 zł

Dofinansowanie ze środków EFRR:  1.549.685,93 zł

Poziom dofinansowania:  50 % kosztów kwalifikowalnych

 

Zmiany wprowadzone aneksem nr 1 z dnia 16 czerwca 2011 r. do umowy dofinansowania projektu:

Całkowita wartość projektu:  2.658.419,64 PLN

Dofinansowanie z środków EFRR:  1.091.434,14 PLN

 

Przedmiotem projektu jest budowa budynku wraz z infrastrukturą towarzyszącą (zjazdy wraz z układem dróg wewnętrznych, parking, zbiornik na ścieki, kotłownia, przyłącza, instalacje wewnętrzne: elektryczna, oświetleniowa, odgromowa, wodno - ściekowa, wentylacyjna, c.o., c.w.u) w miejscowości Kraśnica, który spełniałby rolę Domu Ludowego, świetlicy, a także remizy strażackiej. W ramach projektu planuje się również zakup wyposażenia dla Domu Ludowego oraz świetlicy.

 

W budynku zaplanowano następujące pomieszczenia:

a) na parterze, w części przeznaczonej na działalność Domu Ludowego, zaplanowano:

  • świetlicę wiejską,
  • pokój zebrań koła gospodyń wiejskich,
  • pomieszczenia socjalne i higieniczno - sanitarne,
  • pomieszczenia kuchenno - magazynowe do obsługi imprez kulturalnych;

b) w części przeznaczonej na remizę strażacką zaplanowano:

  • 3 stanowiska garażowe,
  • magazyn,
  • pokój zebrań strażaków,
  • pomieszczenia higieniczno - sanitarne;

c) na piętrze zaprojektowano pomieszczenia zarówno dla potrzeb domu ludowego, jak i remizy strażackiej.

Cel ogólny:

Poprawa poziomu rozwoju społeczno - gospodarczego regionu wynikająca ze zwiększenia podaży usług kulturalnych.

 

Celem głównym projektu jest zwiększenie dostępności do infrastruktury kultury na terenie gminy Opoczno, wpływające na poprawę kształtowania i rozwijania kulturowej tożsamości regionalnej. Powyższy cel jest spójny z celami osi V Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 - 2013, tj. „wzrost identyfikacji mieszkańców z kulturą regionu" oraz z celami działania V.4 „kształtowanie i rozwijanie kulturowej tożsamości regionalnej poprzez podniesienie standardu infrastruktury oraz polepszenie dostępności do placówek kultury". Cel główny zostanie zrealizowany poprzez osiągnięcie celów szczegółowych.

Cele szczegółowe:

  • Zwiększenie liczby placówek kultury na terenie gminy Opoczno.
  • Wzrost poziomu zaspokojenia potrzeb z zakresu aktywności kulturalnej mieszkańców gminy.
  • Zwiększenie dostępności do placówek kultury.

Dodatkowymi efektami długofalowymi będą:

  • Wzrost poczucia identyfikacji z gminą i kulturą regionalną.
  • Wzrost aktywności kulturalnej mieszkańców regionu.
  • Poszerzenie oferty spędzania wolnego czasu.

Realizacja projektu wpłynie na wzrost poczucia przynależności oraz identyfikacji z regionem łódzkim poprzez ukazanie szerokiemu gronu adresatów wartości województwa łódzkiego, a także wzmacnianie aktywności kulturalnej mieszkańców województwa, w tym w szczególności sołectwa Kraśnica.

Interesariuszami projektu są mieszkańcy sołectwa Kraśnica oraz gminy Opoczno. Ich problemy z zakresu objętego projektem dotyczą braku dostępności do infrastruktury kultury. W bezpośrednim otoczeniu Kraśnicy brak jest bowiem obiektu, który mógłby spełniać rolę centrum kulturalnego tej części gminy Opoczno. Brak jest miejsca, które skupiałoby aktywność mieszkańców w zakresie kultury, a także które inicjowałoby działania kulturalne na terenie sołectwa Kraśnica i w tej części gminy Opoczno. Tutejsi mieszkańcy, w tym np. lokalne grupy wspierające rozwój kultury ludowej (Koło Gospodyń Wiejskich, zespoły ludowe) spotykają się z niedogodnościami w zakresie tworzenia, rozpowszechniania i kultywowania elementów związanych z regionalną kulturą. Brak wystarczającej infrastruktury kultury, a więc ograniczona jej dostępność zmniejsza skalę oferowanych przez mieszkańców usług kulturalnych. Interesariusze projektu, a więc zarówno twórcy kultury, jak i jej odbiorcy na tym terenie, nie mają komfortu inicjowania działań kulturalnych, nie mają także możliwości jej prezentacji, jak również uczestnictwa w niej i odbioru. Niska dostępność działalności kulturalnej oraz dziedzictwa kulturowego wpływa na ograniczenie identyfikacji mieszkańców regionu z jego kulturą. Konsekwencją tego jest spadek poziomu tożsamości kulturowej regionu, a także zmniejszenie lokalnej spójności regionu. Problemy te zostały wskazane na etapie analizy otoczenia projektu. Wykazała ona, że w bezpośrednim sąsiedztwie projektu brak jest infrastruktury kultury. Wpływa to na obniżenie atrakcyjności osiedleńczej gminy Opoczno, co przejawia się w ujemnych saldach migracji ludności z terenu Gminy.

Zidentyfikowano następujące źródła zapotrzebowania na realizację projektu:

  • oczekiwania społeczne zgłaszane przez mieszkańców gminy,
  • niewystarczająca infrastruktura kultury.

Do problemów źródłowych należy zaliczyć:

  • brak odpowiedniej ilości placówek kultury na terenie gminy Opoczno,
  • niewystarczająca dostępność do placówek kultury,
  • niezaspokojone potrzeby aktywności kulturalnej mieszkańców gminy.

Powyższe problemy przyczyniły się do powstania problemu głównego, jakim jest: niewystarczająca dostępność do infrastruktury kultury na terenie gminy Opoczno, wpływająca niekorzystnie na kształtowanie i rozwijanie kulturowej tożsamości regionalnej.

W ramach projektu zidentyfikowano następujące zadania:

  • opracowanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej,
  • opracowanie Studium Wykonalności,
  • opracowanie wniosku o dofinansowanie,
  • wykonanie robót budowlanych,
  • wykonanie robót sanitarnych,
  • wykonanie robót elektrycznych,
  • wykonanie robót z branży drogowej,
  • nadzór inwestorski,
  • zakup wyposażenia,
  • zabezpieczenie rezerwy na nieprzewidziane wydatki,
  • sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej,
  • działania informacyjno - promocyjne.

Planowany do budowy w ramach projektu budynek zostanie włączony w istniejącą infrastrukturę poprzez budowę zjazdów publicznych o nawierzchni z kostki brukowej z drogi powiatowej nr 3104 E Ziębów - Kraśnica na działki o numerach 453/3, 453/10 i 453/12. Ponadto planuje się włączyć projektowany budynek za pomocą przyłączy w usytuowane w pobliżu instalacje elektryczną oraz wodociągową.

Beneficjent projektu

Beneficjentem projektu jest Gmina Opoczno, ul. Staromiejska 6, 26-300 Opoczno. Gmina Opoczno jest jednostką samorządu terytorialnego. Ten typ beneficjenta znajduje się w katalogu beneficjentów uprawnionych do składania projektów w ramach działania V.4 RPO WŁ, tj.:

a) Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia.

Lokalizacja projektu

Projekt realizowany będzie w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim, w gminie miejsko - wiejskiej Opoczno, we wsi Kraśnica. Infrastruktura, która powstanie w wyniku realizacji projektu będzie zlokalizowana w całości w miejscowości Kraśnica na działkach, o następujących numerach ewidencyjnych: 451/1, 452/1, 453/3, 454/10, 454/12 oraz 1064, leżących w obrębie Opoczno - obszar wiejski. Działki te są własnością gminy Opoczno. Lokalizacja obiektu umożliwia dostęp do niego za pomocą dróg publicznych (po dobudowaniu zjazdów). Umiejscowienie projektu na terenie wiejskim będzie miało decydujący wpływ na cele projektu, a więc zapewnienie mieszkańcom terenów wiejskich gminy Opoczno dostępu do infrastruktury kultury. Lokalizacja ta pozwoli zmniejszyć dysproporcję pomiędzy obszarami miejskimi a wiejskimi, co przyczyni się do zrównoważonego rozwoju całego województwa.

Obiekt posiada kubaturę 4915,58 m³, powierzchnię zabudowy 950,54 m², powierzchnię użytkową 811,70 m². Wymiary budynku wynoszą 35×36,54 m, wysokość górnej elewacji frontowej 6,84 m, wysokość budynku od poziomu terenu 9,79 m. Obiekt planowany jest jako wolnostojący, niepodpiwniczony, piętrowy z poddaszem nieużytkowym oraz dachem wielospadowym pokrytym blachą trapezową. Teren inwestycji znajduje się w terenach budownictwa zagrodowego. W obiekcie przewidziano toalety dla niepełnosprawnych, a wokół niego wyznaczono miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych - 2 szt. (razem 21 miejsc postojowych).

W budynku zaprojektowano wszystkie wymagane prawem instalacje, niezbędne do jego funkcjonowania. Odprowadzanie ścieków odbywać się będzie do projektowanego, szczelnego, bezodpływowego zbiornika na ścieki opróżnianego okresowo przez uprawniony podmiot. Ogrzewanie budynku będzie zapewnione dzięki własnej kotłowni opalanej paliwem ekologicznym stałym - eko-groszek. Moc kotłów 2 × 50 kW.

Głównym inicjatorem działań kulturalnych na omawianym terenie jest Koło Gospodyń Wiejskich w Kraśnicy. Współpracuje ono z pozostałymi 21 kołami gospodyń wiejskich funkcjonującymi w gminie, a także z kołami z innych gmin. Ponadto w Kraśnicy funkcjonuje zespół ludowy, który prezentuje swoje występy w czasie dożynek. Zespół ten obecnie nie ma dogodnych warunków do ćwiczenia, ale budowa świetlicy przyczyniłaby się do powiększenia zespołu i wciągnięcia - zainteresowanie okolicznej młodzieży.

Program kulturowy związany z przedsięwzięciem obejmie m.in. następujące działania:

  • organizowanie imprez integrujących Koła Gospodyń Wiejskich z całej gminy, na których to będą prezentowane i wykorzystane stare przepisy od starszych gospodyń,
  • organizowanie imprezy, na które zapraszana będzie młodzież z okolicznych szkół, w tym np. na ostatki pieczone będą faworki - młodzież będzie uczestniczyła w przygotowaniu i pieczeniu,
  • sporządzanie przez młodzież dokumentacji fotograficznej z odbywających się w obiekcie imprez, z której co roku będzie wydawana broszura promująca potrawy regionalne i tradycyjne,
  • prowadzenie zajęć świetlicowych dla dzieci młodszych: gry planszowe wyszukiwanie wiedzy z Internetu, odrabianie lekcji, pomaganie starszych dzieci młodszym w odrabianiu lekcji,
  • organizacja turniejów bilardowych i tenisa stołowego pomiędzy świetlicami, z których również powstaną dokumentacje fotograficzne (wcześniej możliwość organizacji turniejów była ograniczona ze względu na problemy lokalowe) - w turniejach mogą brać udział koledzy uczestników w charakterze kibiców.
  • rozszerzenie działalności Koła Gospodyń Wiejskich w wymiarze ponadregionalnym,
  • organizowanie imprez lokalnych, np. pieczenie ziemniaków, pieczenie placków ziemniaczanych, jak również rzucanie ziemniaka do celu,
  • zorganizowanie w pokoju gościnnym na piętrze izby tradycji, w której będzie łóżko, meble z czasów naszych dziadków, stroje ludowe, itp. Będzie to typowa izba z chaty wiejskiej, gdzie starsze panie będą uczyć dzieci i młodzież robienia pająków ze słomy i bibuły, kwiatów z bibuły i papieru itp.,
  • wystawianie inscenizacji - obrzędów ludowych np. typowe wesele ludowe, oczepiny z dawnych czasów itp. (Koło Gospodyń Wiejskich dysponuje strojami pana i pani młodej),
  • organizacja ekspozycji przedmiotów z czasów minionych - w tym m.in. przedmioty powszechnego użytku, np. kołowrotki, stare żelazka na węgiel i dusze, wrzeciona itp.
Liczba wyświetleń: 2779

Powrót